Est8,000 - 10,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
Est200 - 300 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 20 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Thekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Final bid4,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Thekoppar med fat, 13 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde
Final bid13,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
Est500 - 600 SEK
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
Est1,200 - 1,500 SEK
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
Est2,500 - 3,000 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Little mother,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Tomte, bemålat lergods, Tyskland,
Final bid1,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Sarvimäki, Timo för Designhuset Stålhane, skål, rakuglaserat stengods,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Okänd designer för Daum, skål, kristall med dekor av löv i pâte-de-verre,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors, tillskriven, skålfat,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,
Est200 - 300 SEK
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
775
Debon, Salvador för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Tenderness, medföljer figurin, porslin, Nao,
Est300 - 400 SEK
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, väggvas/vigvattenskål, flintgods, dekor av Kristusbarnet,
Est200 - 300 SEK
Jardinière, majolika, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,
Est200 - 300 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,
Est300 - 400 SEK
781
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
Est500 - 600 SEK
796
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
798
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
799
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
800
Est200 - 300 SEK
801
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
802
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
Est200 - 300 SEK
803
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
Est200 - 300 SEK
807
Ytterkrukor, 5 st, keramik; Bo Fajans, Uppsala Ekeby mm,
Final bid700 SEK
Est200 - 300 SEK
809
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
812
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
Est200 - 300 SEK
820
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
821
Est300 - 400 SEK