Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion
Closed
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång,
646
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång,
Final bidNo bids
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
649
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
Final bidNo bids
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
652
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
661
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
664
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 20 cm
666
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 20 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Thekanna med lock, porslin,  Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
668
Thekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Final bid4,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Thekoppar med fat, 13 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde
669
Thekoppar med fat, 13 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde
Final bid13,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
676
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
689
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
705
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
711
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est2,500 - 3,000 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Little mother,
718
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Little mother,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Bara en droppe - flicka med katt,
719
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Bara en droppe - flicka med katt,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med docka, modellnr 1938,
720
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med docka, modellnr 1938,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Tomte, bemålat lergods, Tyskland,
721
Tomte, bemålat lergods, Tyskland,
Final bid1,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
722
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, krus, stengods, målad polykrom dekor av sydländskt stadslandskap,
723
Okänd designer för Rörstrand, krus, stengods, målad polykrom dekor av sydländskt stadslandskap,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Sarvimäki, Timo för Designhuset Stålhane, skål, rakuglaserat stengods,
725
Sarvimäki, Timo för Designhuset Stålhane, skål, rakuglaserat stengods,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Daum, skål, kristall med dekor av löv i pâte-de-verre,
738
Okänd designer för Daum, skål, kristall med dekor av löv i pâte-de-verre,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hellsten, Lars för Orrefors, tillskriven, skålfat,
741
Hellsten, Lars för Orrefors, tillskriven, skålfat,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,
743
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
755
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
767
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Debon, Salvador för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Tenderness, medföljer figurin, porslin, Nao,
775
Debon, Salvador för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Tenderness, medföljer figurin, porslin, Nao,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, väggvas/vigvattenskål, flintgods, dekor av Kristusbarnet,
776
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, väggvas/vigvattenskål, flintgods, dekor av Kristusbarnet,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jardinière, majolika, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
777
Jardinière, majolika, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,
779
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,
780
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
781
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Matservis, porslin, cirka 55 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
782
Matservis, porslin, cirka 55 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
793
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
794
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
796
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
798
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
799
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
800
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
801
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
802
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
803
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ytterkrukor, 5 st, keramik; Bo Fajans, Uppsala Ekeby mm,
807
Ytterkrukor, 5 st, keramik; Bo Fajans, Uppsala Ekeby mm,
Final bid700 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
809
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
812
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ohlsson, Sture Gustaf för Tallhöjdens Stengods/Selsbo, golvlampa, glaserat lergods,
820
Ohlsson, Sture Gustaf för Tallhöjdens Stengods/Selsbo, golvlampa, glaserat lergods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1910-tal, takampel, glaserat flintgods, polykrom dekor av blommor mm,
821
Okänd designer, 1910-tal, takampel, glaserat flintgods, polykrom dekor av blommor mm,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.