Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Parti theskedar, silver, Ceson, 1900-tal, total vikt 110 gram
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Saltkar, 1 par, 800/1000 silver, ovala med kulhamrad dekor, l 7,5 cm, total vikt 40 gram
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, Haga, vikt 175 gram
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Kråsnål, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Alton Falköping, l 5,5 cm, vikt 0,7 gram
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Laine, Karl för Sten & Laine, Åbo, hänge med kedja, sterlingsilver med slipad vita sten, h 20 mm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Smokingur, vitmetall, slät modell, märkt Basis Bruxelles, dia 42 mm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, vikt 160 gram
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Ljusmanschetter, 2 st snarlika, silver, 1800-tal, 1 stämplad AV, 1 GH, total vikt 50 gram
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipad sten, hjulformat, stämplat Alton Falköping 1963, dia 13 mm, vikt 0,8 gram
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Reliefer, 6 st, sterlingsilver, inramade, Saudiarabien, modern tillverkning, Saudiarabien, modern tillverkning, yttermått 14 x 12 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti smycken och bijouterier, mestadels silver
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg, h 6,5 cm, total vikt 75 gram
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Armring, 18 karat rödguld, slät modell, stämplad Gustav ljung Lund, l 6,5 cm, vikt 15,7 gram
Current bid7,000 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
770
Halskedja, 18 karat rödguld, stämplad Curt Hallberg Köping 1973, l 40 cm, vikt 49,6 gram (!)
Current bid24,000 SEK
Est26,000 - 28,000 SEK
771
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Segir AB Köping 1964, l 19 cm, vikt 61,3 gram (!)
Current bid30,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, stämplad Curt Hallberg Köping 1968, l 42 cm, vikt 20 gram
Current bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Kronometer Stockholm, schweizisk kontrollstämplel, länk i förgylld metall, total vikt 66,8 gram
Starting bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Armband, 18 karat rödguld med färgade stenar, l 19 cm, svensk importstämpel, total vikt 11,8 gram
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti theskedar, silver, bland annat Prinsess, total vikt 330 gram
Current bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Fickur, 14 karat rödguld, Viking, 1900-talets början, dia 5 cm, total vikt 82,3 gram, initialer OP eller PO, medföljer etu9 samt kedja i förgylld metall
Current bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Current bid7,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
797
Theskedar, 10 st, silver, W A Bolin modell F, medföljer, 3 kaffeskedar modell A, stämplade Stockholm, total vikt 260 gram
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
798
Theskedar, 11 + 1, silver, svensk spetsig modell, tottal vikt 175 gram, i etui
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
828
Parti smycken och bijouterier
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
830
Parti skrotsilver, total vikt cirka 480 gram
Current bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
831
Parti silver, bägare, ströskedar mm, total vikt 210 gram, skador och lagningar
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
844
Parti smycken och bijouterier
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK