Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Brasset, mässing koppar och järn
296
Brasset, mässing koppar och järn
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Spann, koppar, 1800-tal, höjd 42 cm
297
Spann, koppar, 1800-tal, höjd 42 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kornett, Lignatone 2, i låda
307
Kornett, Lignatone 2, i låda
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, lockskål, svarvad masurbjörk, otydligt signerad och daterad 1987, diameter 11,5 cm
309
Okänd konstnär, lockskål, svarvad masurbjörk, otydligt signerad och daterad 1987, diameter 11,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti diverse, bl.a kikare, tidtagarur, fickur mm
310
Parti diverse, bl.a kikare, tidtagarur, fickur mm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti diverse, bl.a ljusstakar, puderdosa, kompass, pins mm
311
Parti diverse, bl.a ljusstakar, puderdosa, kompass, pins mm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
312
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
315
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Pipställ med tobaksburk, valnöt och svärtat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
316
Pipställ med tobaksburk, valnöt och svärtat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
335
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Helgonkrona, förgylld mässing med infattade glasstenar, så kallad Marienkrone, Österrike (?), 18-1900-tal, höjd inklusive sockel 25 cm
345
Helgonkrona, förgylld mässing med infattade glasstenar, så kallad Marienkrone, Österrike (?), 18-1900-tal, höjd inklusive sockel 25 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
353
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Handväska, violett läder med nitar, Valentino Garavani, "Rockstud Wristlet Clutch", l 28 cm
358
Handväska, violett läder med nitar, Valentino Garavani, "Rockstud Wristlet Clutch", l 28 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Handväska, grönt siden och krokodilpräglat läder, Bottega Veneta "Knot Bag", l 17 cm
359
Handväska, grönt siden och krokodilpräglat läder, Bottega Veneta "Knot Bag", l 17 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Handväska, svart läder med mässingsdetaljer, Chloé Paddington Leather, l cirka 40 cm
360
Handväska, svart läder med mässingsdetaljer, Chloé Paddington Leather, l cirka 40 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. teleskopiskt grillspett, masurbjörk och stål, medföljer utbytbar gaffel, skedblad samt fiskekrok, total l cirka 80 cm, oanvänt i original läderpåse
363
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. teleskopiskt grillspett, masurbjörk och stål, medföljer utbytbar gaffel, skedblad samt fiskekrok, total l cirka 80 cm, oanvänt i original läderpåse
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. ryggsäck, läder med renhornsdetaljer, h 40 cm, oanvänd
364
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. ryggsäck, läder med renhornsdetaljer, h 40 cm, oanvänd
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. stekpanna, rostfritt stål med förvaringspåse i läder, l 32 cm, oanvänd
365
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. stekpanna, rostfritt stål med förvaringspåse i läder, l 32 cm, oanvänd
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 30 cm
371
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 30 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti dalahästar,
376
Parti dalahästar,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Eskilstuna Metall Industri, vas, funkis, dekor av man med oljelampa, stämplad 1936, h 23 cm
387
Okänd designer för Eskilstuna Metall Industri, vas, funkis, dekor av man med oljelampa, stämplad 1936, h 23 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fartygsmodell, trä och textil, kustseglare, 1900-talets 2 hälft, l 117 cm
392
Fartygsmodell, trä och textil, kustseglare, 1900-talets 2 hälft, l 117 cm
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jardinière, nysilver, med glasinsats, 1900-talets början, l 36 cm
394
Jardinière, nysilver, med glasinsats, 1900-talets början, l 36 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spegel, mässing med konvext glas, så kallad "Butler’s mirror", 1900-tal, diameter 38 cm
396
Spegel, mässing med konvext glas, så kallad "Butler’s mirror", 1900-tal, diameter 38 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
398
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm
404
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Effektpedal, Bass pod, Line 6, längd 26 cm
405
Effektpedal, Bass pod, Line 6, längd 26 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
413
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Manon Frères, parfymflacon, glas med bakelitknopp, i form av hundvalp, h 7 cm
418
Okänd designer för Manon Frères, parfymflacon, glas med bakelitknopp, i form av hundvalp, h 7 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bosse, Walter för Hertha Baller, figurin/ringhållare, delvis svartlackerad metall, stående katt, stämpelsignerad, h 4,5 cm
419
Bosse, Walter för Hertha Baller, figurin/ringhållare, delvis svartlackerad metall, stående katt, stämpelsignerad, h 4,5 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, väggkandelaber till 3 ljus, smide, h 70 cm
420
Okänd designer, väggkandelaber till 3 ljus, smide, h 70 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
430
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Trådrulleskrin, mahogny, J & P Coates Limited, 1900-talets början, b 55 cm
431
Trådrulleskrin, mahogny, J & P Coates Limited, 1900-talets början, b 55 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
3 delar Legotillbehör, 1900-talets mitt eller 2 hälft, 2 papplådor samt byggplan, lådors l 46 cm
432
3 delar Legotillbehör, 1900-talets mitt eller 2 hälft, 2 papplådor samt byggplan, lådors l 46 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
434
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
445
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
448
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kravattnål, förgylld metall och emalj, dekor av frimurarekors, h 55 cm
449
Kravattnål, förgylld metall och emalj, dekor av frimurarekors, h 55 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dekorelement, 1 par, stengods, möjligen Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av konung respektive uggla,  bredd 53 cm
453
Dekorelement, 1 par, stengods, möjligen Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av konung respektive uggla, bredd 53 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Sadel, Kiefer
458
Sadel, Kiefer
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
459
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
463
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tidtagarur, Junghans, diameter 54 mm
465
Tidtagarur, Junghans, diameter 54 mm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti leksaksbilar, Tekno, Corgi mm
466
Parti leksaksbilar, Tekno, Corgi mm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
467
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
3 delar nysilver; sockerskål med lock, vas med glasinsats samt lockask, h 4,5 - 27 cm
471
3 delar nysilver; sockerskål med lock, vas med glasinsats samt lockask, h 4,5 - 27 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
477
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
484
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.