Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
406
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
407
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
409
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fållbänk, fur, 1900-talets 2 hälft, l 125 cm, normalt bruksslitage
429
Fållbänk, fur, 1900-talets 2 hälft, l 125 cm, normalt bruksslitage
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
435
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
436
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
437
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
438
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
439
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
470
Okänd designer för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Brickbord, trä, rödlackerad skiva, svartlackerade infällbara ben, 1900-talets första hälft, längd 79 cm
474
Brickbord, trä, rödlackerad skiva, svartlackerade infällbara ben, 1900-talets första hälft, längd 79 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
477
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
485
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
486
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
497
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, möjligen för Farstrup, stolar, 3 st, palisander och teak, 1950-60-tal
502
Okänd dansk designer, möjligen för Farstrup, stolar, 3 st, palisander och teak, 1950-60-tal
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
505
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
521
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
524
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
527
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
532
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
541
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fåtöljer 4 st, vitmålad rotting, så kallade påfågelsstolar, 1900-talets 2 hälft, medföljer blomsterbord, slitage
543
Fåtöljer 4 st, vitmålad rotting, så kallade påfågelsstolar, 1900-talets 2 hälft, medföljer blomsterbord, slitage
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
550
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
553
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
582
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
588
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
602
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
608
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
615
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
628
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
634
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
651
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
652
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
653
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
671
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Slagbord, ek, 1800-tal, låda i sarg, totalt 185 x 106 cm, slitage
677
Slagbord, ek, 1800-tal, låda i sarg, totalt 185 x 106 cm, slitage
Final bid3,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skrivbord med hurts, mahogny med mässingslister, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1900, l 135 cm, 1 mässingslist saknas
693
Skrivbord med hurts, mahogny med mässingslister, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1900, l 135 cm, 1 mässingslist saknas
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Birger Larsson, Bodafors, lampbord, teak, längd 58 cm
709
Okänd designer för Birger Larsson, Bodafors, lampbord, teak, längd 58 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok med röd textilklädsel
723
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok med röd textilklädsel
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Skrivbord, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 5 lådor i sarg, läderimiterande skiva, längd 120 cm
726
Skrivbord, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 5 lådor i sarg, läderimiterande skiva, längd 120 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sidobord, mahogny, empirestil, 1900-tal, halvmåneformat, låda i sarg, längd 60 cm, fanerskada
730
Sidobord, mahogny, empirestil, 1900-tal, halvmåneformat, låda i sarg, längd 60 cm, fanerskada
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.