Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Include closed lots
11d 2h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
11d 2h
Miró, Joan, färglito, "42 Rue Blomet" (1977), tryckt på vélin d'Arches, signerad och numrerad 60/80, bladstorlek 90 x 60 cm
Starting bid18,000 SEK
Est19,000 - 20,000 SEK
11d 2h
Werner, Nalle, lito, "Turnerspel", signerad och numrerad 1/10, synlig pappersstorlek 55 x 77 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
11d 2h
Werner, Nalle, lito, "Fönstret", signerad, daterad -58 och numrerad provtryck, synlig pappersstorlek 50 x 49 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
11d 2h
Werner, Nalle, lito, "Kristallskål", signerad och numrerad 17/20, synlig pappersstorlek 56 x 52 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
11d 2h
Lawrence, sir Thomas, efter honom, olja, "The Red boy" (Master Lambton), signerad F A Magnusson, 63 x 51 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
11d 2h
Wayan, Ida Asta, olja (?) på duk, Balinesisk kvinna med blomster, a tergo signerad Ubud Bali, 46 x 34 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
11d 2h
Stockenström, Albert von, olja, "Höst", signerad och daterad 1950, 57 x 42 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
11d 2h
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad XX/XXX, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
11d 2h
Benedetti, L, olja, Palzzo Ducale, Venedig, signerad, 50 x 70 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
11d 2h
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, åmynning med fartyg, monogramsignerad och daterad -01, 48 x 67 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
11d 2h
Tobiasse, Theo, färglito, "Bucolique à la théière", tryckt på vélin d'Arches, signerad och numrerad 10/310, bladstorlek 90 x 60 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
11d 2h
Bertini, Dante, olja, tolettescen, signerad, 48 x 34 cm
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
11d 2h
Järnefelt, Kasper Waldemar, olja, fäbodar, signerad, 21 x 28 cm J var bror till målaren Eero Järnefelt
Starting bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK