EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
568
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "Doktorspromenaden", ur mappen Alf Hambes värld, signerade
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
569
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Ballad om hundra år", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
572
Wennström, Berndt, litografier, signerade, 6 st
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
575
Fährm, Evert, olja, stilleben, signerad, 61 x 76 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
584
Jonson, Sven, litografi, "Sol genom ruinerna", signerad, synlig pappersstorlek 32 x 57 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
585
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition, signerad, daterad 1974 och numrerad 63/110, synlig pappersstorlek 76 x 62 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
586
Norryd, Mats, litografi, signerad och numrerad 142/260, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
589
Johansson, Nils, gouache, procession, signerad och daterad -60, synlig pappersstorlek 32 x 41 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
590
Svenson, Ove Carl, akvareller, 3 st, motiv från Frederiksbergs Slottspark, osignerade, 28 x 34 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
593
Lomax, John Arthur, efter, färglitografi, "The reconciliation" 1898, yttermått inklusive rikt dekorerad ram i fornnordisk stil 74 x 93 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
597
Faber Zietz, Will, olja, "Meditacíon 6", signerad, 40 x 61 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
603
Okänd konstnär, olja, nordafrikaner, signerad Pepe och daterad 2000, 72 x 95 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
609
Parti posters, Remington, medföljer reklam HDF
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
616
Carlson, Arvid, blyerts, hus i landskap, signerad och daterad 1918, synlig pappersstorlek 11,5 x 15,5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
617
Carlson, Arvid, blyerts, ladugård, signerad och daterad 1918, synlig pappersstorlek 11,5 x 15 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
618
Carlson, Arvid, blyerts, Gamla Staden, Falkenberg med Sakt Laurentii kyrka, signerad och daterad 1918, synlig pappersstorlek 12 x 13 cm, tejpmärken
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
619
Carlson, Arvid, blyerts, vilande akt, signerad, synlig pappersstorlek 13,5 x 16,5 cm, tejpmärken
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
620
Carlson, Arvid, blyerts, sittande akt, signerad Paris och daterad 1922, synlig pappersstorlek 17,5 x 13,5 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
622
Lindquist, Jens, blandtekniker, 4 st, surrealistiska kompositioner, signerade och daterade 1989 respektive 1990, pappersstorlek 42 x 29 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
625
Harmenszoon van Rijn, Rembrandt, kopia efter, sekelskiftet 1900, "Mannen med guldhjälmen", 70 x 50 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 1,000 SEK
626
Coughlin, Jack, etsning, "Going on the Whale", signerad och daterad 1977, synlig pappersstorlek 35 x 46 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
631
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
632
Nogari, Giuseppe, kopia efter, 1800-tal, olja, "Flicka med rotfrukter" efter original på Nationalmuseum, 54 x 44 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
636
Carlson, Arvid, blyerts, sittande akt, signerad, synlig pappersstorlek 17 x 12 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
637
Carlson, Arvid, blyerts, stående akt, signerad, synlig pappersstorlek 17 x 12 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
638
Carlson, Arvid, blyerts, stående akt, signerad Paris och daterad 1921, synlig pappersstorlek 17,5 x 13,5 cm, tejpmärken
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
639
Carlson, Arvid, blyerts, kvinnoporträtt, signerad och daterad 1921, synlig pappersstorlek 17 x 14 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
640
Carlson, Arvid, teckning, "Skiss från Wassen(?)", a tergo otydlig julhälsning, synlig pappersstorlek 11 x 13,5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
641
Olson, Axel, etsning, "Vit vila" ur mappen "Vila och vaka" 1977-78, signerad och numrerad EA 22/25, 38 x 51 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
642
Martinet, Francois Nicholas, kopparstick, 3 st, handkolorerade, fåglar, ur "Histoire Naturelle Des Oiseaux, by George Louise Marie Leclerc, Comte de Buffon", 15 x 32 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
643
Olson, Erik, lito, "Efter oss syndafloden", signerad, numrerad 9/175 och daterad 1970, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
646
Pettersson, Primus Mortimer, gouache, stadsbild, signerad, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
649
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats", ur mappen "Vila och vaka" ed. GKM 1977-78, signerad och numrerad EA 22/25, synlig pappersstorlek 36 x 53 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
658
Carlson, Arvid, blyerts, sittande akt, signerad och daterad 1922, synlig pappersstorlek 29 x 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
659
Carlson, Arvid, blyerts, dubbelt kvinnoporträtt, signerad och daterad 1922, synlig pappersstorlek 24 x 17,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
660
Carlson, Arvid, akvarellerad blyerts, damer på strand, osignerad, synlig pappersstorlek 11,5 x 15 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
662
Knight, Charles efter Russel, John, etsning, handkolorerad, "The favourite rabbit" 1792, synlig pappersstorlek 25 x 37 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
665
Strid, Hardy, tempera, "Grönt rum", signerad och daterad 1954, 50 x 59 cm, a tergo ouevreetikett
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
666
Costa, Franco, färgserigraferad poster, "Get inside at the mark" Americas Cup 1987, signerad, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
667
Okänd konstnär, katalansk skola, 1900-talets mitt, Barcelonas hamn, osignerad, 57 x 67 cm, a tergo oljeskiss
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
668
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition med palett, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 83 x 63 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
670
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition med vallmo och fåglar, signerad och numrerad 26/175, synlig pappersstorlek 83 x 63 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
673
Leon, May K, färglito, Dans på bordet, signerad och numrerad 240/390, synlig pappersstorlek 47 x 62 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
681
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, porträtt, 46 x 38 cm, smärre färgavflagningar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
682
Werner, Ida, olja, sittande pojke, 1800-talets 1 hälft eller mitt, 31 x 24 cm, uppfodrad på duk
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
684
Grane, Knut, litografi, plangeometrisk komposition, signerad, daterad -89 och numrerad 214/325, synlig pappersstorlek 53 x 52 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
685
Olson, Axel, färglit, "Hanna och tvättkorgen", signerad och numrerad 28/260 synlig pappersstorlek 35 x 48 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
687
Van Der Aa, Pieter, kopparstick, omkring 1700, Marcusplatsen, Venedig, synlig pappersstorlek 30 x 40 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.