Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Parti skrotguld, 18 karat rödguld, 1,5 gram
Final bid800 SEK
Est800 - 900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Engelbert, Stig, ring 18 karat rödguld med facettslipad citrin, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 1966, innerdiameter 16 cm, 4,1 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
4 delar smycken; silver, brons samt emalj
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Auran Kultaseppa, vas, silver, stämplad Åbo 1954, h 18 cm, vikt 160 gram, ägargravyr
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Bägare, 3 st samt supkopp, silver, total vikt 140 gram, ägargravyr
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Klackring, 14 karat rödguld med opaliscerande glassten, innerdiameter 16 mm, vikt 5,3 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti smycken, bärnsten, silver mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti bladguld
Parti bladguld
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, armband, silver med rosenkvarts, svenska importstämplar, längd 18 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Halsband, silver med markasiter, 1920-tal
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti silver, vikt inklusive druvsax med ståldetaljer 260 gram
797
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
824
Est600 - 700 SEK
Örhängen, 1 par, 14 karat röd- och vitguld med vardera 13 åttkantslipade diamanter och 24 dito rubiner, dia 17 mm, total vikt 8 gram
827
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Parti smycken och bijouterier; bland annat armring, förgylld metall med granater och collier, förgylld metall med stenkol (?)
828
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Ring, sterlingsilver med facettslipade cubic Zirkon samt hänge, förgylld metall med strasstenar och emalj, invändigt med ängel, ring innerdiameter 16 mm
835
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Hänge, förgyllt sterlingsilver med emalj och strasstenar, Ryssland, 1900-tal, ovoid form, oidentifierade stämplar, kokoshnik med 925, h 25 mm, någon sten saknas
836
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld, Balestra, l 40 cm, vikt 5,8 gram, framstår oanvänd
843
Final bid3,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Guldfynd, l 18 cm, vikt 4,9 gram, franstår oanvänd
844
Final bid2,600 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Tårtspade, silver med stålblad, Finland, 1900-talets mitt, modell snäck, otydliga stämplar, l 32 cm
863
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaffeskedar, 9 st, silver Haga, initial B, total vikt 110 gram
887
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Ceson Göteborg 1979, h 15 cm, fyllda
889
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti kaffeskedar samt kakgafflar, silver, rosen, stämplade Georg Wessfeldt Malmö, vikt 320 gram, i originaletui
897
Final bid1,800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Kaffeservis, 3 delar, 800/1000 silver med svärtade trähandtag, möjligen Tyskland, 18-1900-tal, régencestil, graverad Bérainornamentik, kaffekanna h 23 cm, total vikt 1595 gram, kaffekannans handtag
900
Final bid9,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Parti silver, 17-1900-tal, skedar, bägare mm, total vikt 430 gram, några delar med gravyr och slitage
920
Final bid2,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Parti silversmycken; ringar, kedjor mm, total vikt 100 gram
945
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK