Auktion söndag 29/9 klockan 16
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Olson, Axel, färglit, "Hanna och tvättkorgen", signerad och numrerad 28/260 synlig pappersstorlek 35 x 48 cm
Est400 - 500 SEK
770
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
781
Okänd konstnär efter Claude Monet, olja, Bron i Argenteuil, 43 x 58 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Jönsson, Barbro, färglito, "Ljuslycka", signerad, daterad -92 och numrerad 156/300, synlig pappersstorlek 35 x 46 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
802
Okänd konstnär, olja, kustparti i skymning, signerad Weinheimer (?) och daterad 1939, 65 x 100 cm
Est300 - 400 SEK
806
Est400 - 500 SEK
807
Est400 - 500 SEK
808
Est400 - 500 SEK
826
Federspiel, Kai, olja, åkerväg, signerad, 45 x 64 cm
Est400 - 500 SEK
830
Est600 - 700 SEK
831
Okänd indisk konstnär, gouache, illuminerad boksida, palatsinteriör, 43 x 24 cm
Est400 - 500 SEK
832
Est600 - 700 SEK
833
Heerup, Henry, färglito, "Familie idyl", signerad och betitlad i trycket, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm
Est400 - 500 SEK
834
Okänd konstnär, olja, komposition, otydligt signerad a tergo, 67 x 67 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
838
Nielsen, Palle, träsnitt, figurkomposition, opus 802, signerad och daterad 89, synlig pappersstorlek 18 x 18 cm
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
839
Bo, Lars, färgetsning, "Les émmisaires", 1992, signerad och numrerad 9/90, synlig pappersstorlek 33 x 27 cm
Est400 - 500 SEK
840
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med krus och slev, signerad, 50 x 61 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
841
Est600 - 700 SEK
842
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, Château de Chillon, Schweiz, betecknad Thüner SP samt signerad AC och daterad 1907, 29 x 40 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
845
Holzer, Adi, etsning, handkolorerad, Lisboa Papagena, signerad med dedikation till Eddie Skoller (!), daterad 91 och numrerad 99/190, synlig pappersstorlek 75 x 69 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
847
De Albinini, Frederico, serigrafi med guldakryl, Ronaldinho, signerad, även a tergo, 60 x 69 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
855
Börjesson, Ansgarius, olja, Landskap, Hanhals, signerad och daterad 1975, 54 x 73 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
870
Est400 - 500 SEK
873
Strand, Helge, olja, "Byskvaller", signerad, 27 x 35 cm
Est300 - 400 SEK
878
Ström, Carsten, olja, kustmotiv, signerad, 48 x 61 cm
Est400 - 500 SEK
879
Okänd konstnär, olja, stadsmotiv, signerad Ove, daterad -33, 48 x 63 cm
Est300 - 400 SEK
890
Okänd konstnär, metalltavla, komposition, 95 x 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
891
Flyckt, Manfred, olja, hus i landskap, signerad, 55 x 60 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
892
St John McDonald, Connie, offsettryck, Country Squires 1981, signerad och numrerad 343/1000, mått inklusive ram 64 x 79 cm
Est300 - 400 SEK
899
Linderholm, Gösta, litografier, 6 st, signerade
Est500 - 600 SEK
901
Hillfon, Curt, litografier, signerade, 7 st
Est1,100 - 1,200 SEK
903
Est700 - 800 SEK
904
Linderholm, Emilia litografier, 11 st, signerade
Est2,200 - 2,400 SEK
905
Est1,100 - 1,200 SEK
906
Sundberg, Kjell, litografier, signerade, 10 st
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
907
Sundberg, Kjell, litografier, 19 st, signerade
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
908
Wennström, Berndt, litografier, signerade, 6 st
Est700 - 800 SEK
917
Est600 - 700 SEK
919
Est1,500 - 1,600 SEK
922
Est900 - 1,000 SEK
924
Est1,500 - 1,600 SEK
926
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 6 st, citronskörd, signerade
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
927
Est700 - 800 SEK
928
Est400 - 500 SEK