EN
Loading...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
300
Tibergaard, Gunnar Nielsen, tillskriven, skrivbord, palisander, 1950-60-tal, dubbla hurtsar med totalt 6 lådor, front med bokhylla, l 139 cm
Final bidNo bids
Est8,500 - 9,000 SEK
308
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
348
Lievore, Alberto, Altherr, Jeannette & Molina, Manuel för Arper, snurrstol, krom med svart läderklädsel, Catifa 46, design 2004, justerbar höjd
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
351
Okänd designer, barstol, höj och sänkbar, vit plast och kromat stål, bredd 38 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
354
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
361
Okänd designer, snurrfåtölj med fotpall, ljus beige konstläderklädsel på kromad fot
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
362
Okänd designer, stol, kromat stål samt vaxat snöre, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
364
Okänd designer för Tronhill, stolar, 5 st, kromade ben, blå klädsel, "Horo visitor", etikettmärkta
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
373
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
385
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, soffbord, rotfaner, Swedish Grace, l
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
387
Okänd designer, snurrstol,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
388
Skrivbord, idegran med mässingsbeslag och läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, längd 124 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
404
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1900-tal, 5 lådor, b 80 cm, skada
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
405
Okänd designer för Mid You, matbord, ek, modern tillverkning, dia 120 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
406
Tidningshylla, bambu, rotting och glas, 1900-talets mitt, längd 44 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
407
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
408
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
427
Okänd designer, trädgårdsgrupp, rotting och glas, 4 fåtöljer samt bord, detta diameter 79 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
428
Okänd designer, tidningshylla, glas och rotting, längd 47 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
432
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
433
Hallskåp på (senare) benställning, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, , höjd 178 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
434
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
437
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
448
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 6 lådor, h 121, b 90 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
463
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
470
Damsekretär, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, läderklädd skiva, bredd 66 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
485
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
488
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 95 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
492
Tidningsställ, mahogny, 1900-tal, längd 53 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
493
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
494
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
496
Larsson, John, Larsson Korgmakare Stockholm, trädgårdsgrupp, rotting och glas, 4 fåtöljer med dynor samt bord, detta längd 118 cm
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
507
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
508
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
509
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
542
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
546
Jensen, Henning & Valeur, Torben för Munch Möbler, skrivbord med hurts, ljus ek, M40-serien, l 160 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
555
Piedestal vitlackerat trä, jugend, 1900-talets början, höjd 89 cm,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
556
Hörnskåp, mahogny, engelsk stil, 1900-tal, höjd 183 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
608
Okänd dansk designer, möjligen Carlo Jensen för Hundevad, hörnskåp, palisander, 1960-tal, h 162 cm
Final bid2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
615
Herrbetjänt, metall och svartlackerat trä, 1900-talets 2 hälft, h 100 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
617
Stegpall, metall och plast, AWAB, 1900-talets 2 hälft, h 61 cm, senare bemålning, slitage
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
629
Damarbetsbord, bambu och rotting, 1900-talets 1 hälft, textilklädd skiva med skyddsglas, l 57 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
694
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
695
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
696
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
697
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
698
Okänd designer, cafébord, Sway, 2 st, svartlackerat trä, 60 x 70 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.