Auktion 28/7 16.00.
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, mässing, mässing, 1900-tal, höjd 28 cm
Est400 - 500 SEK
Nilsson, Stefan, färgfoto, "Huggorm", signerad och numrerad 1/25, synlig pappersstorlek 30 x 44 cm
Est300 - 400 SEK
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Est11,500 - 1,600 SEK
Leksakslastare, Tonka, Massive Dumps Truck, längd 43 cm
Est300 - 400 SEK
Hänglås, smide,1800-tal längd 10 cm inklusive nyckel
Est400 - 500 SEK
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
Est300 - 400 SEK
Väska, Mulberry, längd 24 cm, medföljer skyddsbag
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Väska, Mulberry, svart/brunt skinn, längd 32 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Router, Netgear AC1200 samt Samsung GX-VI680SJ satellitmottagare, förefaller oanvända i originalförpackningar
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
Est400 - 500 SEK
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal
Est400 - 500 SEK
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
Est500 - 600 SEK
Saxofon, Schöneek, i låda
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Tvärflöjt, Yamaha, i låda
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Klarinett i låda, Heribert, medföljer tillbehör
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Halvakustisk gitarr, Jasmine by Takamine, lagad i halsen
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Est400 - 500 SEK
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
Est400 - 500 SEK
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
Est300 - 400 SEK
Parti klockdelar, 1 låda
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, oblat(?)skrin, kulhamrad koppar och ben, Swedish Grace, hexagonalt, dia 29 cm
Est400 - 500 SEK
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
Est900 - 1,000 SEK
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Kulspel, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, höjd 36 cm, kula saknas
Est300 - 400 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
Est500 - 600 SEK
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
Est400 - 500 SEK
Väggkonsoler, 2 st, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 21 respektive 24 cm
Est300 - 400 SEK
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Flora", dia 41 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Klyktelefon, Kungliga telegrafverkets Verkstad Nynäshamn, 1900-talets början, h 35 cm
Est400 - 500 SEK