Loading...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Closed
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, mässing, mässing, 1900-tal, höjd 28 cm
448
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, mässing, mässing, 1900-tal, höjd 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Nilsson, Stefan, färgfoto, "Huggorm", signerad och numrerad 1/25, synlig pappersstorlek 30 x 44 cm
452
Nilsson, Stefan, färgfoto, "Huggorm", signerad och numrerad 1/25, synlig pappersstorlek 30 x 44 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
466
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skaldjursbestick, 6 st, nysilver, WMF (Würtembergische Metallwarenfabrik), längd 23 cm
476
Skaldjursbestick, 6 st, nysilver, WMF (Würtembergische Metallwarenfabrik), längd 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
480
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Final bidNo bids
Est11,500 - 1,600 SEK
Closed
Leksakslastare, Tonka, Massive Dumps Truck, längd 43 cm
485
Leksakslastare, Tonka, Massive Dumps Truck, längd 43 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hänglås, smide,1800-tal längd 10 cm inklusive nyckel
490
Hänglås, smide,1800-tal längd 10 cm inklusive nyckel
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
501
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
502
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
503
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
504
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
505
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Väska, Mulberry, längd 24 cm, medföljer skyddsbag
506
Väska, Mulberry, längd 24 cm, medföljer skyddsbag
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Väska, Mulberry, svart/brunt skinn, längd 32 cm
507
Väska, Mulberry, svart/brunt skinn, längd 32 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
508
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
509
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Router, Netgear AC1200 samt Samsung GX-VI680SJ satellitmottagare, förefaller oanvända i originalförpackningar
510
Router, Netgear AC1200 samt Samsung GX-VI680SJ satellitmottagare, förefaller oanvända i originalförpackningar
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
511
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
512
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal
516
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
520
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Saxofon, Schöneek, i låda
526
Saxofon, Schöneek, i låda
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tvärflöjt, Yamaha, i låda
527
Tvärflöjt, Yamaha, i låda
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klarinett i låda, Heribert, medföljer tillbehör
528
Klarinett i låda, Heribert, medföljer tillbehör
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Halvakustisk gitarr, Jasmine by Takamine, lagad i halsen
530
Halvakustisk gitarr, Jasmine by Takamine, lagad i halsen
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
531
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
532
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
535
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
538
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
542
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti klockdelar, 1 låda
545
Parti klockdelar, 1 låda
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1910-20-tal, oblat(?)skrin, kulhamrad koppar och ben, Swedish Grace, hexagonalt, dia 29 cm
553
Okänd designer, 1910-20-tal, oblat(?)skrin, kulhamrad koppar och ben, Swedish Grace, hexagonalt, dia 29 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
554
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
572
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
582
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Instrumentställ för saxofon samt klarinett, samt notställ, hopfällbart, rostfritt stål
606
Instrumentställ för saxofon samt klarinett, samt notställ, hopfällbart, rostfritt stål
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kulspel, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, höjd 36 cm, kula saknas
616
Kulspel, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, höjd 36 cm, kula saknas
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
624
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
630
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
631
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
650
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
657
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
669
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
686
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
696
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggkonsoler, 2 st, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 21 respektive 24 cm
698
Väggkonsoler, 2 st, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 21 respektive 24 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Flora", dia 41 cm
709
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Flora", dia 41 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klyktelefon, Kungliga telegrafverkets Verkstad Nynäshamn, 1900-talets början, h 35 cm
742
Klyktelefon, Kungliga telegrafverkets Verkstad Nynäshamn, 1900-talets början, h 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.