Loading...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulpturer, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat", ur serien "Catwalk", höjd 16-20 cm, någon nagg
525
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulpturer, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat", ur serien "Catwalk", höjd 16-20 cm, någon nagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
526
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
530
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, kaffe/matservis, cirka 85 delar, porslin, Maria Ros, design 1916, (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
533
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, kaffe/matservis, cirka 85 delar, porslin, Maria Ros, design 1916, (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
3 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant, 1800-talets mitt, dia 16,5 respektive 35 cm, förgyllning sliten
564
3 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant, 1800-talets mitt, dia 16,5 respektive 35 cm, förgyllning sliten
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jardinière/champagnekylare, flintgods, dekor av vinrankor, längd 29 cm, mindre skada
574
Jardinière/champagnekylare, flintgods, dekor av vinrankor, längd 29 cm, mindre skada
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Attling, Efva för Orrefors, vinglas, 6 st, glas med silverring, "Amor Vincit Omnia", h 22 cm
594
Attling, Efva för Orrefors, vinglas, 6 st, glas med silverring, "Amor Vincit Omnia", h 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
596
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
598
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
599
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Persson-Melin, Signe för Boda, ölglas, 6 st "Ruben", design 1967, höjd 16 cm
611
Persson-Melin, Signe för Boda, ölglas, 6 st "Ruben", design 1967, höjd 16 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
612
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Skål, lergods, 17-1800-tal, diameter 33 cm, slitage
617
Skål, lergods, 17-1800-tal, diameter 33 cm, slitage
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skål, delvis glaserat lergods, dekor av blommor samt datering 1786, diameter 30 cm
618
Skål, delvis glaserat lergods, dekor av blommor samt datering 1786, diameter 30 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fat, delvis glaserat lergods, datering 1869, diameter 33 cm
619
Fat, delvis glaserat lergods, datering 1869, diameter 33 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, champagneglas, 18 st, modell "B6", slipad dekor av stjärnor, h 18 cm
626
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, champagneglas, 18 st, modell "B6", slipad dekor av stjärnor, h 18 cm
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, servisdelar, 25 st , modell "B6", slipad dekor av stjärnor, selters, likör- samt starkvinsglas
627
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, servisdelar, 25 st , modell "B6", slipad dekor av stjärnor, selters, likör- samt starkvinsglas
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti glas; Kosta Boda/Boda Nova, 11 cognacskupor, 7 ölglas samt 10 snapsglas
628
Parti glas; Kosta Boda/Boda Nova, 11 cognacskupor, 7 ölglas samt 10 snapsglas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
629
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
630
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, svagt blåtonad glasmassa med påklipp i grönt, signerad och etikettmärkt, h 22 cm
632
Backström, Monica för Kosta Boda, vas, svagt blåtonad glasmassa med påklipp i grönt, signerad och etikettmärkt, h 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, 8 champagne- samt 11 ölglas, 'Chateau', design 1981
633
Vallien, Bertil för Kosta Boda, 8 champagne- samt 11 ölglas, 'Chateau', design 1981
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti konstglas, 6 delar, bland annat Bertil Vallien och Paul Hoff
634
Parti konstglas, 6 delar, bland annat Bertil Vallien och Paul Hoff
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 28 cm
635
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 28 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Rosendahl för Hermann A Kähler, vas, glaserat lergods med silverränder, "Omaggio", signerad, höjd 31 cm
636
Rosendahl för Hermann A Kähler, vas, glaserat lergods med silverränder, "Omaggio", signerad, höjd 31 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
637
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
652
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti konstglas; 2 delar Tulip, Ulrica Hydman Vallien, 1 ljusstake Kjell Engman samt 1 vas, Favor
656
Parti konstglas; 2 delar Tulip, Ulrica Hydman Vallien, 1 ljusstake Kjell Engman samt 1 vas, Favor
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, modell snarlik Flora Dania. genombruten med förgylld och polykrom dekor av fjärilar mm, dia 22 cm
659
Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, modell snarlik Flora Dania. genombruten med förgylld och polykrom dekor av fjärilar mm, dia 22 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Sabattini, Lino & Doege, Brigitte för Rosenthal, vas, porslin, polykrom blomdekor, signerad, h 23,5 cm
660
Sabattini, Lino & Doege, Brigitte för Rosenthal, vas, porslin, polykrom blomdekor, signerad, h 23,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, marmeladburk med lock och underfat, glaserat flintgods, 1920-30-tal, fat dia 19 cm
663
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, marmeladburk med lock och underfat, glaserat flintgods, 1920-30-tal, fat dia 19 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, barn mm, polykrom underglasyrdekor
678
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Figuriner, 12 st, porslin, B&G, barn mm, polykrom underglasyrdekor
679
Figuriner, 12 st, porslin, B&G, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen och B&G, djur, polykrom underglasyrdekor
680
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen och B&G, djur, polykrom underglasyrdekor
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
681
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
682
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
2 delar, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i Kantonemalj, skålfat respektive kanna för risvin, l 27 respektive h 10 cm, lock saknas
687
2 delar, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i Kantonemalj, skålfat respektive kanna för risvin, l 27 respektive h 10 cm, lock saknas
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 3 st, glaserat flintgods, barn, h 6 - 13 cm
688
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 3 st, glaserat flintgods, barn, h 6 - 13 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka på strand, modellnummer 1229, design 1924, polykrom underglasyrdekor, h 13 cm
694
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka på strand, modellnummer 1229, design 1924, polykrom underglasyrdekor, h 13 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm
695
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggdekorationer, 1 par, flintgods, 1950-tal, dansöser, höjd 18 cm
696
Väggdekorationer, 1 par, flintgods, 1950-tal, dansöser, höjd 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.