Loading...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Closed
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
290
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
388
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft,  längd 44 cm
395
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft, längd 44 cm
Final bidNo bids
Est7,500 - 8,000 SEK
Closed
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, stämplad Durs Egg London 1840-tal, 6-pipig, längd 21 cm
397
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, stämplad Durs Egg London 1840-tal, 6-pipig, längd 21 cm
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm
407
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
443
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm
444
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
447
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
454
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tropikhjälm, Vietnam, längd 31 cm
484
Tropikhjälm, Vietnam, längd 31 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kniv i balja, Toledo, Gladiusmodell, tot längd 34 cm
486
Kniv i balja, Toledo, Gladiusmodell, tot längd 34 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti filateli, Sverige, postfriska, nominellt värde ca 700 kr
528
Parti filateli, Sverige, postfriska, nominellt värde ca 700 kr
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hjälm, smide och mässing, 1600-talsmodell, så kallad Zischägge, modern tillverkning, h 37 cm
564
Hjälm, smide och mässing, 1600-talsmodell, så kallad Zischägge, modern tillverkning, h 37 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hjälm, Ssh-40, (Röda armén), längd 27 cm
586
Hjälm, Ssh-40, (Röda armén), längd 27 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
601
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
602
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti minnesmynt, total vikt cirka 280 gram 925/1000 silver
701
Parti minnesmynt, total vikt cirka 280 gram 925/1000 silver
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Gevär samt pistol, replikor, modern tillverkning
707
Gevär samt pistol, replikor, modern tillverkning
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Luftpistol i låda, FB Record, 4,5 mm
708
Luftpistol i låda, FB Record, 4,5 mm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Soft Air Gun i låda, Repeatair 1008
709
Soft Air Gun i låda, Repeatair 1008
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
763
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Miniatyrmedalj, 22 karat rödguld, vikt 0,4 gram
764
Miniatyrmedalj, 22 karat rödguld, vikt 0,4 gram
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Medaljer, 2 st, silver respektive brons, Kungliga Västgöta Dals Regemente 300 år,1924 dia 44 mm
783
Medaljer, 2 st, silver respektive brons, Kungliga Västgöta Dals Regemente 300 år,1924 dia 44 mm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti militära medaljer och plaketter från Hallands regemente, dokumentation medföljer
784
Parti militära medaljer och plaketter från Hallands regemente, dokumentation medföljer
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.