25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Wallander, Alf för Rörstrand, grötskål med lock samt okänd designer för Rörstrand, skålfat, dekor av tomtar,  skålens diameter 22 cm, slitage, missfärgningar
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
3 delar porslin, Royal Copenhagen, figurin Ada Bonfils, pojke med strumpa, cigarettburk Musselmalet Helblonde samt vas, höjd 6-14 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för H Aynsleys & co, mat- och kaffeservisdelar, England
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för Duka, glasservisdelar, munblåst glas med handslipad dekor, "Blåklocka", 13 delar, höjd 17 - 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est700 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est700 - 800 SEK
Sawczuk, Wiesław, egen verkstad, vas, bruntonat glas, signerad och daterad 1975, höjd 27,5 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Landberg, Nils för Orrefors, cognacskupor, 12 st, i originalförpackning, höjd 10 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, vas, orange/brun glasmassa, dekor av luftbubblor, signerad, h 20 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', klar glasmassa, design 1936, etsad signatur, h 16 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors lampetter, 1 par, mässing och glas, höjd 28 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, Maja Gräddnos, sittande katt, modellnummer xxxx, signerad, h xx cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okända designers för Upsala/Ekeby, skål samt adventljusstake, skål höjd 19 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skålfat, 2 st ur serien Oas, design 1958, längd 19-30 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet, ca 30 delar, kannas lock med nagg
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK