Loading...

Februariauktion

Auktion:

25/2 16.00


Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16


Februariauktion
Closed
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
181
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
183
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
186
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ytterfoder, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, diameter 10,5 cm
190
Ytterfoder, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, diameter 10,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
191
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
192
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
193
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
194
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer för Lyskær, taklampor, 1 par, vit glasmassa, modell 4793, etikettsignerade, h 22 cm
201
Okänd designer för Lyskær, taklampor, 1 par, vit glasmassa, modell 4793, etikettsignerade, h 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Dreutler, Hannelore för Ateljé Lyktan Åhus, bordslampor, 1 par, glas, etikettsignerade, total h 62 cm
204
Dreutler, Hannelore för Ateljé Lyktan Åhus, bordslampor, 1 par, glas, etikettsignerade, total h 62 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lynd, Jackie för Rörstrand, theservisdelar, Pomona/Diamant, 2 koppar, 5 underfat
209
Lynd, Jackie för Rörstrand, theservisdelar, Pomona/Diamant, 2 koppar, 5 underfat
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
210
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti kaffe- och theservisdelar, Arabia och Gefle,
212
Parti kaffe- och theservisdelar, Arabia och Gefle,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
237
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål samt vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, dia 15 respektive h 8,5 cm
239
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål samt vas, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, dia 15 respektive h 8,5 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wallin, Ester för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods på träsockel, fiskar, modellnummer 9087, design 1969-70, etikettmärkt, total l 21 cm
240
Wallin, Ester för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods på träsockel, fiskar, modellnummer 9087, design 1969-70, etikettmärkt, total l 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 17-1800, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 55 (!) cm
242
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 17-1800, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 55 (!) cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål,  ljusstakar mm
255
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål, ljusstakar mm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
262
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
263
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
265
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
269
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm
271
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, modellnummer 2324, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm
277
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, modellnummer 2324, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnummer 1567, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm
278
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnummer 1567, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille gentlemannen, modellnummer 2312, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
279
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille gentlemannen, modellnummer 2312, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm
281
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
282
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
283
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lockskål, så kallad ägghöna, vitopak glasmassa, 1900-tal, i form av höna i korg, l 22 cm
284
Lockskål, så kallad ägghöna, vitopak glasmassa, 1900-tal, i form av höna i korg, l 22 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, pingvin, modellnummer 1821, polykrom underglasyrdekor, höjd 8 cm
286
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, pingvin, modellnummer 1821, polykrom underglasyrdekor, höjd 8 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, h 6-10 cm
287
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, h 6-10 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olje/vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 20 cm
288
Olje/vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 20 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sparvar, modellnummer 1670, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm
289
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sparvar, modellnummer 1670, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Herold, Peter för Royal Copenhagen, finkar, modellnummer 1189, längd 10 cm
290
Herold, Peter för Royal Copenhagen, finkar, modellnummer 1189, längd 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm
291
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
292
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Tillberg, Kerstin, egen verkstad, thekoppar, 1 par, stengods, dekor i kobolt och guld, signerade, diameter 14 cm
301
Tillberg, Kerstin, egen verkstad, thekoppar, 1 par, stengods, dekor i kobolt och guld, signerade, diameter 14 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffekanna  med lock, porslin, Koka Blå, design 1953, h 18 cm
302
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna med lock, porslin, Koka Blå, design 1953, h 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, kaffeservisdelar, porslin, Composition Gold, 1960-tal, 15 delar
303
Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, kaffeservisdelar, porslin, Composition Gold, 1960-tal, 15 delar
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
311
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
312
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Quénvil, Henri, vas, delvis emaljerat glas, art-déco, 1920-tal, cylindrisk med stiliserad blomdekor, signerad, h 13 cm
313
Quénvil, Henri, vas, delvis emaljerat glas, art-déco, 1920-tal, cylindrisk med stiliserad blomdekor, signerad, h 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
318
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
319
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 11 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm
321
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 11 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, hermelin, signerad, längd 23 cm, medföljer sockel
322
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, hermelin, signerad, längd 23 cm, medföljer sockel
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, lingonburk med trälock, porslin, signerad, h 10 cm
326
Westman, Marianne för Rörstrand, lingonburk med trälock, porslin, signerad, h 10 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.