25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Andersson, Arthur för Wallåkra, golvvas/urna, saltglaserat stengods, signerad, höjd 39 cm
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Bålskål, benporslin, Spode, omkring 1970, kinesicerande dekor i guld mot fond i powder blue, given av borgmästare i Stoke-on-Trent 1970, dia 26 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, chmpagneglas, 12 st, 'Silvia', design 1957, h 20 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Thomas, Bavaria, matservis, 58 delar, porslin, art-déco, 1920-tal, dekor av stiliserade blommor
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, fat, glaserat lergods, modell 4064, "Dekor B", kvinna och fågel, signerat, 32,5 x 32,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Poli, Flavio för Murano, vas, slipat glas, dekor i grönt och blått underfång, h 16 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, frostat glas med mässingsmontage, modell RD1319, dekor i rött underfång, signerad, h inklusive lampfäste 43 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, dekor av marina djur och växter, modell 206, design 1940, h 21 cm
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet, h 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, "Hearts", design 1995, målad dekor av hjärta mm, signerat, dia 28 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Skål, porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, diameter 20 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd dansk (?), designer, vas/flaska, koboltglas, höjd 25 cm
Est300 - 400 SEK
Skinkfat samt kanna, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformade, fat l 48 cm, fat med nagg, någon missfärgning
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat samt såskanna, flintgods, jugend, 1900-talets början, fat längd 53 cm, missfärgningar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Mat- kaffe- samt theervisdelar, porslin, B&G, Lövfald, ca 75 delar,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer (Eva Englund?), skål samt skålfat, turkos glasmassa, dia 17 respektive 39 cm
Est400 - 500 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', klar glasmassa, design 1936, etikettmärkt, etsad signatur, h 16 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Vaser, 2 st, glas, BG Ekeberga, dekor i grönt respektive blått underfång, etikettsignerade, h 46 cm, 1 med slipningar på fot
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 10 st, glas, Fuga, design 1953, dia
800
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
804
Est1,100 - 1,200 SEK
805
Est400 - 500 SEK
806
Est600 - 700 SEK
Addin, Curt Magnus, egen verkstad, Glumslöv, vas, glaserat stengods, geometrisk dekor, signerad h 33 cm
827
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Askkopp, glaserat porslin, WWI, "Gulaschbaronen", h 12 cm
838
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti modernt glas och porslin, Koka Blå, Uppsala Ekeby samt Iittala
839
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
845
Final bid1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
846
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK