25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Brosch/hänge med kedja, 18 karat rödguld med kaméslipad snäcka, dekor av kvinnoprofil, 35 x 30 mm, kedja l 49 cm, italienska stämplar, total vikt 10,6 gram
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Örhängen,1 par, 18 karat rödguld, droppformade, total vikt 2 gram
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Cigarettetuier, 2 st, silver, GAB, tot vikt  gram
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Örhängen, 2 par, 18 karat rödguld, 1 med pärlor, total vikt 2,4 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti smycken och bijouterier; kamébrosch, hänge mm, någon defekt
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Ring samt armlänk, 14 karat rödguld, ring med facettslipad citrin, total vikt 5 gram
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Kedja med hänge, 14 karat rödguld med pärla, h 3,5 cm, kedja l 41 cm, total vikt 6,9 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti bestick, dosor mm silver, total vikt 640 gram
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Uppsala 1964, h 15 cm, 1 fylld
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Malmö Silver AB, snapsglas, 12 st, silver, slät modell, stämplade Malmö 1961, h 8,5 cm, total vikt 420 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Kaktång samt gaffel, silver, total vikt 45 gram
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med facettslipad vit safir (?), vikt 1,2 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita safirer (?), total vikt 1,9 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad vit safir (?), svenska stämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 3,1 gram
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt 1,0 carat enligt gravyr, svenska stämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 4,3 gram, framstår oanvänd
Est7,500 - 8,000 SEK
Est7,500 - 8,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med en briljantslipad diamant om cirka 0,3 carat, stämplad Ossner Göteborg innerdiameter 17 mm, vikt 4,9 gram
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med en briljantslipad diamant om 0.53 carat enligt gravyr, stämplad guldkedjan Varberg 1980, innerdiameter 17 mm, vikt 3 gram
Final bid8,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Okänd designer för Kultateollisuus OY, tändsticksaskfodral, silver, dekor av rosor, stämplat Åbo 1954, l 12 cm, vikt 100 gram, initialer KM
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Hugo Grün Stockholm 1956, l 17 cm, vikt 5,7 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld, slät modell, stämplad Nils Widell Helsingborg 1959, innerdiameter 14 mm, vikt 2,5 gram, initial "L"
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ring, 18 karat rödguld, stämplad Hugo Olsson Helsingborg 1948, innerdiameter 17 mm, vikt 3,5 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Ring, 18 karat rödguld, stämplad Cesons Göteborg 1953, innerdiameter 20 mm, vikt 4,7 gram
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Parti 18 karat rödguld; 1 par örhängen, 4 hängen mm, total vikt 5,0 gram
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Matbesticksuppsättning, 42 delar, silver, Sachsisk, 12 + 12 + 12 samt 6 uppläggningsbestick mm, stämplade CM Cohr, total vikt exklusive delar med rostfria blad (men med 2 lappskedar) 1410 gram
Final bid7,000 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, skål, sterlingsilver, slät på låg fotring, stämplad Lund 1967, dia 13,5 cm, vikt 170 gram, initialer KHG under fot
Final bid4,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Persson, Sigurd, egen verkstad, coaster, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1962, dia 10 cm, vikt 150 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bestick, 4 delar, sterlingsilver, 3 design Åke Strömdahl, kniv möjligen Kay Bojesens "Grand Prix", stämplade Hugo Strömdahl Stockholm 1962-63
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Supkoppar, 6 + 1, silver, stämplade Tenn och Silver, 1 C G Hallberg, total vikt 135 gram
770
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti skedar mm, silver, total vikt 365 gram
771
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, stämplade GAB Stockholm 1944, h 20 cm, fyllda
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tårtspade, sterlingsilver, genombrutet blad, skaft i Olgaliknande modell, graverad adlig crest, stämplad John Gilbert Birmingham 1862, l 33 cm, fyllt skaft
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stort parti svenska mynt, silver mm
819
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti svenska silvermynt, 1876 och senare
820
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Silvermynt, 1 $ 1886, så kallad Morgandollar
824
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal, dekor av fartyg tillhörigt AP Möller, l 19 cm
830
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK