25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Lowest lot number
- Orientalica, AfricanaClear filters
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och förgyllt trä, Kina, 1900-tal, höjd 65 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1800-talets 2 hälft, dekor i famille-rose-färger av kvinnor och barn i landskap mm, h 62 cm, medföljer senare träsockel
Est8,500 - 9,000 SEK
Golvvas, Kina, dekor av fåglar och växtlighet, 1900-talets 2 hälft, höjd 62 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Pall, Kina, hexagonal form, dekor av lotus och fågel mot svart fond, längd 50 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Bokstöd, 1 par, skuren nefrit, fohundar, höjd 15 cm, enstaka nagg
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Rökelsekar, patinerad brons, Kina, 1900-tal efter äldre förebild, noshörning, längd 25 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Bord/dekorationskanon, brons på trälavett, dekor av slingrande kobra, antagligen Indien, 1900-tal, , längd 28 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
Est400 - 500 SEK
Skål, porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, diameter 20 cm
Est300 - 400 SEK
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
Est500 - 600 SEK
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Amulett, halssmycke, metall, textil och läder, Afrika, höjd ca 30 cm
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av Fo-hundar, skrivtecken mm, oidentifierad signatur, senare borrad för lampmontage, h inklusive lamphållare 43 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Väggrelief, skuren sten, möjligen Asien, höjd 28 cm
Est300 - 400 SEK
Lampbord, Kina, dekor av kvinnor, inlägg av pärlemor, längd 56 cm
Final bid450 SEK
Est40 - 500 SEK
Sideboard/bar, svartlackerat trä med benintarisa, Kina, 1900-talets 2 hälft, uppfällbar topp, b 97 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
825
Skulptur, renhorn, så kallad Tupilaq, inuitarbete, 1900-tal, i form av stående demor, h 19 cm
Est500 - 600 SEK