Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Bägare, delvis förgylld silver, stämplad C G Hallberg Stockholm 1946, h 18 cm, vikt 235 gram, ägargravyr
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med en åttkantslipad diamant, stämplad Guldsmeders inköps AB, innerdiameter 17 mm, vikt 1,6 gram, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Tyskland eller Schweiz, 1900-talets 1 hälft, 23 x 17 mm, medföljer länk i förgylld metall, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för GAB, moccaservis 3 delar, silver och ebenholz, Swedish Grace, moccakanna, gräddkanna samt sockerskål, stämplade Stockholm1949, kanna h 16 cm, vikt 770 gram
Final bid3,800 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Korg, silver, genombruten dekor av växtlighet mm, stämplad J L Hultman 1953, l 16 cm, vikt 125 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, 1800-talets mitt eller 2 hälft, graverad dekor av gudom, dia 35 mm, total vikt 26 gram, skador, glas saknas
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dessertskedar, 13 st, silver, Rosen, stämplade Georg Wessfeldt Malmö, l 15 cm, total vikt 340 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Cigarettetui, silver, sekelskiftet 1900, niellerad dekor, importstämpel för Karl Andersson Stockholm, l 9 cm, vikt 85 gram
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Theskedar, 16 st, silver, svensk rund, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 310 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Parti silver, delvis skrot, total vikt 420 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti skedar, 6 st, silver, Ryssland, 18-1900-tal, total vikt 120 gram
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Saltkar, 6 st, silver, Ryssland, 18-1900-tal, total vikt 160 gram
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti silver, delvis sterling, total silvervikt cirka 260 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stort parti skedar mm bestick, silver, Ryssland, mestadels 1800-tal, total vikt 1370 gram
Final bid6,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Ring, 19 karat vitguld med 10 facettslipade diamanter och 1 facettslipad safir, otydliga stämplar, innerdiameter cirka 16 mm, vikt 2,6 gram, skena något ojämn
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, svarvad onyx, l 42 cm, lås medföljer ej
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 4,9 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 19 mm, vikt 3,6 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 5,9 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Est400 - 500 SEK
Örhängen, 2 par, 18 karat rödguld, 1 med pärlor, total vikt 2,4 gram
Est700 - 800 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matskedar, 1 par, silver, fiolmodell, stämplade Gustav Granfeldt Borgå Finland 1843, l 19,5 respektive 20,5 cm, total vikt 70 gram, slitage,, lagning
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Matskedar, 15 st, silver, 17-1800-tal, mestadels gammalsvensk modell, total vikt 770 gram
Final bid3,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Nål/nippefat, 5 st, silver, 1800-tal, l 8 - 10 cm, total vikt 115 gram, någon bristning
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Bägare, silver, 1700-talets 2 hälft, svagt trumpetformad på låg fotring, invändigt förgylld, otydligt stämplad 1789, h 6,5 cm, vikt 20 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Salt/kryddkar, silver, transition senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft eller mitt, dekor av vridna knäckar, ostämplat, l 8 cm, vikt 50 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Konfektskål, silver, barockstil, dekor av växtlighet, oidentifierad stämpel, möjligen J D Schleissner & Söhne Hanau, sekelskiftet 1900, l 11 cm, vikt 40 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, Uhlmann, Génève, graverad blomdekor, dia 25 mm, vikt 14,8 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK