Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Isaksson, Lennart, akvarell, kustmotiv, signerad och daterad -92, synlig pappersstorlek 33 x 43 cm
Est300 - 400 SEK
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
Est600 - 700 SEK
Bruun, Christian Julius, litografi, "Prospect af Kjobenhavn seet fra Batteriet Trekroner",  litograferad av H Jessen, ed IW Tegner & Kittendorff 1854, 40 x 67 cm, slitage, beskuren, uppklistrad
Est1,100 - 1,200 SEK
Tegnér, Hedvig, akvarell, interiör med musicerande kvinna, signerad och daterad 1906, synlig pappersstorlek 54 x 43 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
Est800 - 900 SEK
Stone, Fred, färglito, hästkapplöpning "The Rivals, Affirmed & Alydar", signerad och numrerad 134/500, synlig pappersstorlek 58 x 50 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
Est800 - 900 SEK
Okänd konstnär, olja, "Gröna villan på Djurgården", otydligt signerad,  29 x 36 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Notini, Gunnar, akvarell, vårdkase, signerad och daterad -50, synlig pappersstorlek 22 x 31 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher
Est2,200 - 2,400 SEK
Appert, Arnaud efter Chapuis, Nicolas Marie Joseph akvatint och linjeetsning, handkolorerad, "Aspect Générale de Londres", ed Alfred Chardon, synlig pappersstorlek 61 x 89 cm
Est5,500 - 6,000 SEK
Appert, Arnaud efter Chapuis, Nicolas Marie Joseph akvatint och linjeetsning, handkolorerad, "Aspect Générale de Paris", ed Alfred Chardon, synlig pappersstorlek 61 x 89 cm
Est5,500 - 6,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Spegling", signerad och daterad 1994, 65 x 81 cm, Oeuvre Hardy Strid nummer 12600
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd ungersk konstnär, 1920-30-tal, olja, interiör med sittande dam, otydlig signatur, 80 x 60 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Leitner, Gudrun von, färgetsning med carborundum, "La poule", signerad EA, 46 x 38 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Holmgreen Rasmussen, Flemming, olja, komposition, signerad, 15 x 15 cm
Final bid1,500 SEK
Est300 - 400 SEK