Lowest lot number
- DiverseClear filters
Betsel, stål, använt vid Livgardets Livdragoner
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Stort parti LP-skivor och singlar bl.a Velvet Underground, XTC, Lene Lovich mm
Final bid2,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti jordfynd, mestadels brons, Danmark, bronsålder och yngre, holkyxa mm
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Berntsen, Maria för Georg Jensen, ljusstakar, 1 par, förgyllt stål, "Glow", design 1910, signerade, dia 10,5 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejonhuvud, h 24 cm
Final bid2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Vägglampetter till 3 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilknippe, guirlander mm, h 90 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Sarvis, Finland, skål, gul melaminplast, 1960-70-tal, dia 26 cm
Est300 - 400 SEK
Skillius, Hans för Hammarplast, skål, vit melaminplast, 1960-tal, "Prydan", modellnummer 4077, h 21,5 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd tysk designer, art-déco, 1920-30-tal, shaker, nysilver, oidentifierad stämpel, svensk import, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslyster, brons och mässing med prismor på vit fotplatta, empirestil, 1900-talets mitt, dekor av putto, höjd 38 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Wendt, Wilhelmina "Tiddit" för Silversmedjan i Perstorp, coasters, 7 st, isolit med silverintarsia av fartyg, stämplade Perstorp 1968, dia 9 cm, i orginalförpackningar
Est700 - 80 SEK
Okänd konstnär, skulpturer/bokstöd, 1 par, patinerad brons på marmorsockel, putti, Frankrike, 1800-tal, h 15 cm
Final bid7,500 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Stort parti LP-skivor och singlar bl.a The Clash, XTC, Cherrie Currie mm
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Starck, Phillippe för Alessi, uppsatsskål, rostfritt stål och nylon, "Les Ministres", 1990-tal, stämplad Alessi, dia 29 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Fiskbestick, 13 + 13 st, nysilver, gammalsvensk modell, med familjen Mallings stämplade vapensköld
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, 2 st, tenn, 1 gustaviansk ostämplad, 1 sengustaviansk stämplad Nicolaus Justelius Eksjö 1817, höjd 10 resp 12 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Äppelskalare, gjutjärn, varierande längd
Est300 - 400 SEK
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Wärff, Göran & Ann för Kosta, bordspingla, kristall, Prince, signerad och etikettmärkt, h 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti mortlar med pistiller, mässing,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Reklamfotografi med Ronnie Peterson, "Snow Cart", 1970-tal, 30 x 30 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Tantalus med tre glasflaskor, mahogny med mässingsbeslag, modern tillverkning, l 33 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Samovar, mässing, 17-1800-tal, h 50 cm, inkomplett
Est600 - 700 SEK
802
Bluetoothhögtalare på stativ, Dmtech BTi70W, vitlackerad, aux-sladdar och fjärrkontroll, h 74 cm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
805
Okänd designer för Two faces, ljusstake, smide och mässing, höjd 20,5 cm
Est300 - 400 SEK
808
Est6,500 - 7,000 SEK
809
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, höjd 40 cm
Est900 - 1,000 SEK
814
Spegel, mahogny med intarsia, antagligen Köpenhamnsarbete i empire, 1800-talets början, dekor av klassicerande motiv, glas med bemålning av skördeattribut, h 142 cm, krön med avslag
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
830
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
838
Dockvagn, 1900-talets mitt, metall, målad masonit och gummi, längd 72 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
842
Parti kameror, objektiv mm; Bolex, Paillard, Chinon mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
843
Parti eldrivna verktyg, MEEC, häcksax, motorsåg, trimmer, kanttrimmer samt skruvdragare, medföljer 2 laddare samt 2 batterier
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
844
Batteridriven gräsklippare, Stiga SLM 3648 AE, 48W, medföljer två laddare och 2 batterier, startar vid test
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
845
Damcykel, Monark, 28", 1970-80-tal, 3 vxl
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK