EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lowest lot number
- DiverseClear filters
254
Freddie, Wilhelm, bildmemory, gåva till författaren Rolf Gjedsted på dennes 36-årsdag, i egenkomponerat etui/kartong, denna 25 x 30 cm, proveniens Rolf Gjedsteds dbo, ej genomgånget
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
258
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, Bukranion, otydlig signatur, h 47 cm, smärre nagg
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
259
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, Gorgon (Medusa?), otydlig signatur, dia 35 cm, smärre nagg
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
260
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, palmett, otydlig signatur, h 47 cm, smärre nagg
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
263
Snusdosa, skuren masurbjörk, sekelskiftet 1900, skuren signatur Hjalmar Stenman, l 9,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
279
Jensen, Jacob, väckarklocka, rostfritt stål, höjd 76 mm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
281
Docka, "Midge" "Barbies best friend" Mattel 1962, höjd 30 cm, medföljer Barbie originalkläder
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
282
Figuriner/leksaker, Fred Flinta, Barney Granit samt Dino, Fred märkt Ultra produkter 1962, plast, höjd 24 - 29 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
291
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och stuck, högklassigt arbete i empire, omkring 1820, originalglas, brännstämplat IMB för Johan Martin Berg,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
296
Press för spelkort, mässing, nyrenässans, sekelskiftet 1900, l 12 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
297
Mortel, Kolmårdsmarmor, sekelskiftet 1900, h 13 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
299
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
303
Väggur, bemålat trä mm, 1900-talets slut, , dekor av Madonnan med Barnet, h 75 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
332
Jordglob med belysning, 1900-talets 2 hälft, träsockel, h 51 cm, bruksslitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
333
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, patinerad brons, duvor saknas, höjd 14 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
334
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
337
Leksak, litograferad plåt och celluloid, Moderk, japan 1950-tal, xylofonspelare, h 15 cm,bruksslitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
344
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
346
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
363
Banjobarometer, valnöt och svärtat trä, B Corti Glasgow, 1800-talets 1 hälft eller mitt, med hygro- och barometer, h 99 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
371
Stor samling pre-Columbianska förmål, (Chupicuaro?), monterade på tavla; pilspetar obsidian, figuriner/fragment terrakotta, 3 ringar brons mm, totalt drygt 100 föremål, tavlans yttermått 45 x 55 cm;
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
373
Skrin, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, målad- och reliefdekor i guld med inkrusteringar i jade, silver och pärlemor, invändig, lös bricka i guldlack ,l 18 cm, spricka
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
386
Bacondish, nysilver, England, 1900-talets 1 hälft, kupolformat lock, höjd 20cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
406
Ljusstakar, 1 par, mässing, 17-1800-tal, vriden stam på klockformad fot med droppskiva, höjd 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
408
Skrivställ, porslin, 1800-talets mitt, dekor av hund med köttben i munnen, längd 20 cm, 1 lock lagat
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
409
Dockhus, Lundby, med div möbler, längd 70 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
410
Spatserkäpp, handskuret trä, England, 1900-talets 2 hälft, dekor av hundhuvud, etikettmärkt, l 93 cm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
415
Kaffekvarn, gjutjärn och mässing, A Kenrick & Sons, England, sekelskiftet 1900, höjd 16 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
417
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
422
Parti Barbie; Midge 1962 samt Ken 1960, med originalkartonger och garderob, med bland annat klänning och hatt "After Five", klänning mm "Friday Nite Date",
Final bidNo bids
Est4,500 - 5,000 SEK
427
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, tillskriven, coaster/spegelplateau, mässing, 4 kulfötter, dia 12 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
430
Läskpress, nysilver, nyrokoko, 1800-tal, dekor av seraf, l 11 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
431
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
436
Elcykel, Ecoride Ambassador (28"), med två batterier och laddare, olåst, nyckel saknas
Final bid7,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
437
Spegel förgyllt och bronserat stuck och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, b 65 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
445
Gryta med lock, koppar, 1800-talets mitt, invändigt förtent, l 47 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
451
Kompass mässing, pärlemor och ben, 16-1700-tal, fodral med polstjärna över byggnader i pärlemor, in- och utvändig gravyr av bérainornamentik respektive hjärta och blommor, spår av brännförgyllning,
Final bid36,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
466
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
Final bidNo bids
Est4,600 - 4,800 SEK
478
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
480
Ljusstakar, 1 par samt bläckhorn, brons och mässing, sekelskiftet 1900, dekor av örnar, höjd 21 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
482
Kandelabrar för 2 ljus, 1 par, patinerad brons, rokokostil, sekelskiftet 1900, vridna armar, dekor av löv mm, höjd 18 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
506
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
512
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
516
Portfölj, läder, Presto, längd 46 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
525
Sarpaneva, Timo för Opa OY, kuverttallrikar, 10 st, rostfritt stål, i originalförpackningar, diameter 32 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
530
Rakspegel, skuren, mahognybonad och svärtad björk, oscariansk 1800-talets 2 hälft, h 172 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
531
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barocktyp, 17-1800-tal, dekor av groteska maskaroner, änglar, akantus mm, h 55 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby och Marielund
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
537
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.