Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld, Fortis, l 16 cm, total vikt 19,1 gram
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 600 SEK
Guldtacka/hänge, 18 karat rödguld, stämplad Svedboms, total h 2 cm, vikt 1,6 gram
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Herrfickur, silver, sekelskiftet 1900, dia 4,5 cm, medföljer kedja i mässing
Est200 - 300 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Armband, 18 karat vitguld med diamanter, facettslipad safir samt 4 briljantslipade diamanter, l cirka 18 cm, vikt 7 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 2,2 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matskedar, 6 st, silver, gammalsvensk modell, stämplade Axel Gabriel Dufva Stockholm 1913,l 22 cm, total vikt 370 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Sockerskrin, 800/1000 silver, Tyskland, sekelskiftet 1900, eklekticerande stil, oidentifierad tillverkare, l 11 cm, vikt 315 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, stämplad Markströms Uppsala 1919, kaffekanna h 21 cm, total vikt 815 gram, gåvogravyr
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Damfickur, 3 st, silver, 18-1900-tal, dia 3,5 - 4 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz 1900-talets början, dia 3,5 vikt 27.9 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld (även innerboett i guld, Schweiz 1900-talets början, dia 3,5 vikt 30,5 gram, initialer EP eller PE
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, svenska importstämplar, h 7 cm, fyllda
Final bid300 SEK
Est400 - 50 SEK
Bridgeskedar, 18 st, delvis förgyllt silver och emalj, stämplade MEMA respektive CG Hallberg, total vikt 220 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 80 SEK
Heintz, Jörg, egen verkstad, collier, lapis lazuli och 18 karat röd- och vitguld, i form av kulor, godronnerat trycklås, l 44 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti silver; skedar, medaljer mm, total vikt cirka 350 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti silver, skålar, nålfat mm, total vikt 335 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dessertskedar. 11 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, bland annat 8 st Anders Lundqvist Stockholm 1825, med familjen Mallings stämplade vapensköld, 440 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Smyckefragment, delvis förgyllt silver med rosenslipade diamanter och turkoser, 10 delar
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Hovjuvelerare Svedbom, ljusstakar, 1 par, silver, slät modell, avrundat kvadratiska, stämplade Vetlanda 1960, h 17 cm, fyllda
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Såskanna, sterlingsilver, George II-stil, England, stämplad Ellis Barker Silver Co Birmingham 1966, l 19 cm, vikt 305 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Löfman, Eric för Markströms, skål, silver, facetterad, stämplad Uppsala, dia 15 cm, vikt 235 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Mocca(vatten?)kanna, silver med trähandtag, stämplad S Blanckensee & Sons Birmingham 1917, h 18 cm, vikt 320 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lockask, silver 1910-20-tal, stiliserad blomdekor, svensk importstämpel, dia 11 cm, vikt 145 gram
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
804
Est5,500 - 6,000 SEK
808
Est6,500 - 7,000 SEK
866
Uppläggningsskedar, 2 par, delvis förgyllt silver, Danmark, 1800-talets slut, i etui från S& M Bentzen Köpenhamn, stämplade Köpenhamn 1895, total vikt 150 gram
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
868
Hänge, jade, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av skrivtecken mm, dia 5 cm
Est300 - 400 SEK
869
Holth, Ivar T, egen verkstad, Oslo, örhängen, 1 par, förgyllt sterlingsilver och vit emalj, signerade, h 3 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
871
Fiskgaffel, silver, Danmark,, 1900-talets början, genombruten dekor, stämplad Heimbürger Köpenhamn 1912, l 26 cm, vikt 105 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
872
Dragsted, Arend, brosch förgyllt silver och vit emalj, dekor av edelweiss, stämplad, dia 3 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
873
Wessel, Astrid, egen verkstad, Köpenhamn, brosch samt 2 örhängen, förgylld brons, i form av liljekonvaljer, l 4 respektive 8 cm
Est400 - 500 SEK
880
Parti kaffeskedar, delvis förgyllt silver, total vikt 185 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
904
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld (1 defekt), total vikt 2,3 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
921
Saltstol, förgyllt silver med heltäckande cloissonnédekor, 1900-talets mitt eller 2 hälft,rygg med infattad cabochonslipad sten, oidentifierade stämplar, h 16 cm, vikt 470 (!) gram
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
940
Parti smycken, bijouterier mm,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
950
Reservoirpenna, förgylld metall, Waterman L'Étalon, stift i 18 karat rödguld, framstår oanvänd i originaletui
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
965
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Nils Orstedt, Norrköping 1769, h 8 cm, vikt 45 gram, kantbristning
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
978
Bricka, nysilver, 1900-talets 1 hälft, l 51 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
1007
Luktdosa, silver, Holland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, oidentifierade mästarstämplar, dia 5,5 cm, vikt 20 gram
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
1008
2 delar silver; vas sterlingsilver (fylld fot) samt supkopp, h 4,5 respektive 21 cm
Est300 - 400 SEK