Auktion 30/7 16.00.
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lowest lot number
- MöblerClear filters
Byrå, valnöt med intarsia, Tyskland (?) 1700-talets mitt, 3 lådor, längd 86 cm, senare beslag
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Piedestal, svarvat och skuret trä, nyrenässans, 1800-talets slut, h 100 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Strinning, Nils för Grythyttan, trädgårdsstolar, 1 par, varmgalvaniserat stål, "High Tech", design 1984
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Berntson Design/Strandskatorna, bord, metall och bemålat trä med svart stenskiva, denna 45 x 45 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, soffa, grå klädsel med stålben, längd 222 cm
Final bid2,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Stigsdotter, Marit för STOLAB, matgrupp, 7 delar, delvis svartlackerad, massiv björk "Allegro", matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar, dessa med rutig klädsel, daterad 2009,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
Est7,000 - 8,000 SEK
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm
Est400 - 500 SEK
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, telefon/lampbord, Stringliknande modell, teak och metall, bredd 57 cm, bruksslitage
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Vemo industrier, Örkelljunga, barstolar, 1 par, kromad metall med sits i konstläder, höjd 80 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Gjerløv-Knudsen, Ole och Lind, Torben för IKEA, fåtölj, vit plast, "Skopan", design 1974, original manchesterklädsel på dyna
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
795
Gjerløv-Knudsen, Ole och Lind, Torben för IKEA, fåtölj, brun plast, "Skopan", design 1974, senare klädsel på dyna
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
802
Stegpall, krom med melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala, höjd 60 cm, senare folie på steg
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
805
Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy
Est700 - 800 SEK
826
Okänd designer för MIO, soffbord, återvunnet trä med metallben, "Woodenforge", genomgående lådor i sarg, undre tidningshylla, längd 120 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
833
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
841
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, fåtölj, björk med randig ylleklädsel, "Stora Fjäderbrickan", plakettmärkt
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
844
Okänd designer för Slagelse Møbelværk, armstol, ek med brun ylleklädsel, modell nummer 30, gåvoplakett i silver daterad 1939, litteratur: katalog för Slagelse Møbelværk 1939
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
849
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,100 SEK
853
Est900 - 1,000 SEK
860
Caféstol, böjträ med skiktlimmad träsits, Fischel, Österrike, sekelskiftet 1900, brännstämplad och etikettmärkt
Est500 - 600 SEK
868
Okänd designer för Alberts Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, längd 164 cm
Est900 - 1,000 SEK
881
Fåtölj, djuphäftad, klädsel i gul siden, så kallad Emmafåtölj, 1900-talets mitt, fläckar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
882
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
883
Afdal, Torbjörn för Haug Snekkeri, Bruksbo, lamp/soffbord, palisander, 1950-60-tal, längd 65 cm
Est900 - 1,000 SEK
888
Est900 - 1,000 SEK
890
Est900 - 1,000 SEK
908
Bord, ek, biedermeier, 1800-talets mitt, oktogonal skiva, undre avlastningsskiva, h 74 cm
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK