Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Byrå, valnöt med intarsia, Tyskland (?) 1700-talets mitt, 3 lådor, längd 86 cm, senare beslag
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Piedestal, svarvat och skuret trä, nyrenässans, 1800-talets slut, h 100 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Strinning, Nils för Grythyttan, trädgårdsstolar, 1 par, varmgalvaniserat stål, "High Tech", design 1984
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Berntson Design/Strandskatorna, bord, metall och bemålat trä med svart stenskiva, denna 45 x 45 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, soffa, grå klädsel med stålben, längd 222 cm
Final bid2,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Stigsdotter, Marit för STOLAB, matgrupp, 7 delar, delvis svartlackerad, massiv björk  "Allegro", matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar, dessa med rutig klädsel, daterad 2009,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, telefon/lampbord, Stringliknande modell, teak och metall, bredd 57 cm, bruksslitage
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Vemo industrier, Örkelljunga, barstolar, 1 par, kromad metall med sits i konstläder, höjd 80 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Gjerløv-Knudsen, Ole och Lind, Torben för IKEA,  fåtölj, vit plast, "Skopan", design 1974, original manchesterklädsel på dyna
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Gjerløv-Knudsen, Ole och Lind, Torben för IKEA,  fåtölj, brun plast, "Skopan", design 1974, senare klädsel på dyna
795
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stegpall,  krom med melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala, höjd 60 cm, senare folie på steg
802
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
805
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för MIO, soffbord, återvunnet trä med metallben, "Woodenforge", genomgående lådor i sarg, undre tidningshylla, längd 120 cm
826
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
833
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, fåtölj, björk med randig ylleklädsel, "Stora Fjäderbrickan", plakettmärkt
841
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
844
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
849
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,100 SEK
853
Est900 - 1,000 SEK
860
Est500 - 600 SEK
868
Est900 - 1,000 SEK
881
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
882
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
883
Est900 - 1,000 SEK
888
Est900 - 1,000 SEK
890
Est900 - 1,000 SEK
Bord, ek, biedermeier, 1800-talets mitt, oktogonal skiva, undre avlastningsskiva, h 74 cm
908
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK