EN
Loading...
Juliauktion
Visning:
Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
238
Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, glaserat stengods med bambulindade handtag, Terma
Final bid150 SEK
Est200 - 400 SEK
240
Okänd designer för Royal Krona, vas, blå glasmassa,
Final bid100 SEK
Est150 - 300 SEK
242
Okänd designer för Borgström design, karaff med propp, grön och orange glasmassa
Final bid150 SEK
Est150 - 300 SEK
244
Lindberg, Stig för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med rottinghandtag, Demi
Final bid200 SEK
Est200 - 400 SEK
245
Okänd designer för Uppsala Ekeby, elefant, glaserat lergods,
Final bid100 SEK
Est200 - 400 SEK
246
Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Adria
Final bid400 SEK
Est200 - 400 SEK
248
Björquist, Karin för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med bambuhandtag, Vardag,
Final bid100 SEK
Est150 - 300 SEK
249
Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar,
Final bid150 SEK
Est200 - 400 SEK
250
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna
Final bidNo bids
Est150 - 300 SEK
251
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomampel
Final bid200 SEK
Est150 - 300 SEK
254
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, glaserat stengods, Dart
Final bid150 SEK
Est200 - 400 SEK
273
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
274
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
283
Tantalus, mahogny och fruktträ, empire,
Final bid2,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
290
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
291
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
293
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
309
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann,
Final bid1,000 SEK
Est200 - 300 SEK
323
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
326
Vas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, dekor i brunt mot celadonfärgad craqueléglasyr,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
327
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 600 SEK
328
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
329
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
330
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
333
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
337
Okänd designer för Józefina, Krosno, Polen, 1900-talets 2 hälft, konfektskål med lock, glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
338
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, glaserat lergods,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
339
Skålfat, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
340
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
341
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
355
Ström, P O för Alsterfors, vas, glas,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
360
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
361
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av personer mm i famille-rose-färger,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
363
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
365
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
366
Fat, porslin, Kina, Kangxi eller Yongzheng, 1700-talets början, dekor av fågel mm i famille-verte-färger,
Final bid900 SEK
Est400 - 600 SEK
367
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
368
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
376
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
377
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
381
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
382
Karaffer, 4 st, glas, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
410
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas,
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
415
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av pioner, fåglar mm,
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
416
Flaskor, porslin, så kallade pilgrimsflaskor, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av personerr mm, hänklar i form av drakar,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
419
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
420
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
421
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.