Loading...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, glaserat stengods med bambulindade handtag, Terma
238
Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, glaserat stengods med bambulindade handtag, Terma
Final bid150 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Krona, vas, blå glasmassa,
240
Okänd designer för Royal Krona, vas, blå glasmassa,
Final bid100 SEK
Est150 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Borgström design, karaff med propp, grön och orange glasmassa
242
Okänd designer för Borgström design, karaff med propp, grön och orange glasmassa
Final bid150 SEK
Est150 - 300 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med rottinghandtag, Demi
244
Lindberg, Stig för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med rottinghandtag, Demi
Final bid200 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Uppsala Ekeby, elefant, glaserat lergods,
245
Okänd designer för Uppsala Ekeby, elefant, glaserat lergods,
Final bid100 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Adria
246
Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Adria
Final bid400 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Björquist, Karin för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med bambuhandtag, Vardag,
248
Björquist, Karin för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med bambuhandtag, Vardag,
Final bid100 SEK
Est150 - 300 SEK
Closed
Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar,
249
Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar,
Final bid150 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna
250
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna
Final bidNo bids
Est150 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomampel
251
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomampel
Final bid200 SEK
Est150 - 300 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, glaserat stengods, Dart
254
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, glaserat stengods, Dart
Final bid150 SEK
Est200 - 400 SEK
Closed
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
273
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
274
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Tantalus, mahogny och fruktträ, empire,
283
Tantalus, mahogny och fruktträ, empire,
Final bid2,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
290
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st
291
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft,
293
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann,
309
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann,
Final bid1,000 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G
323
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, dekor i brunt mot celadonfärgad craqueléglasyr,
326
Vas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, dekor i brunt mot celadonfärgad craqueléglasyr,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta,
327
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods,
328
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
329
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
330
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
333
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Józefina, Krosno, Polen, 1900-talets 2 hälft, konfektskål med lock, glas,
337
Okänd designer för Józefina, Krosno, Polen, 1900-talets 2 hälft, konfektskål med lock, glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, glaserat lergods,
338
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, glaserat lergods,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Skålfat, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
339
Skålfat, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik,
340
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
341
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Ström, P O för Alsterfors, vas, glas,
355
Ström, P O för Alsterfors, vas, glas,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
360
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av personer mm i famille-rose-färger,
361
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av personer mm i famille-rose-färger,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
363
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
365
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Fat, porslin, Kina, Kangxi eller Yongzheng, 1700-talets början, dekor av fågel mm i famille-verte-färger,
366
Fat, porslin, Kina, Kangxi eller Yongzheng, 1700-talets början, dekor av fågel mm i famille-verte-färger,
Final bid900 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger,
367
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
368
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
376
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
377
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
381
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Karaffer, 4 st, glas, sekelskiftet 1900,
382
Karaffer, 4 st, glas, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas,
410
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas,
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av pioner, fåglar mm,
415
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av pioner, fåglar mm,
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Flaskor, porslin, så kallade pilgrimsflaskor, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av personerr mm, hänklar i form av drakar,
416
Flaskor, porslin, så kallade pilgrimsflaskor, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av personerr mm, hänklar i form av drakar,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
419
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax,
420
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk,
421
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.