Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
Est1,500 - 2,000 SEK
Miniatyrskåp, ek med intarsia, 1910-20-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
Est4,000 - 6,000 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Knoll, Florence för Knoll International, matbord, palisander på kromat underrede, "Oval 96", modellnummer 2481, design 1961,
Final bid22,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Armstolar, 1 par, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid450 SEK
Est200 - 400 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Brickbord med lös bricka, sk Butler's Tray, Reprodux,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Byrå, palisander, palisander med flera träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 1 hälft, intarsiadekor av putto mm,
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Byrå, valnöt med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Dragkista, ek med mässingsbeslag, Danmark eller Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, toilettemöbel med belysning, teak med mässingsbeslag,
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Skrivschatull, ek med lös benställning, delvis 16-1700-tal,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för IMS, Italien, stolar, 6 st, bonad bok,
Est400 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Soffa, skuren mahogny med gul, mönstrad plyschklädsel, oscariansk,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Soffa, skuren mahogny med röd sidenklädsel, oscariansk,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Ohlsson, Folke för Fritz Hansen, fåtölj med hög rygg, modellnummer 5462,
Final bid450 SEK
Est400 - 600 SEK
Ohlsson, Folke för Fritz Hansen, soffa samt fåtölj, helstoppad textilklädsel på teakben, soffa modell 5654,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Hörnskåp, pyramidmahogny, senempire, 1800-talets mitt, 1 låda samt skåpdörr,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Kamferkista, antagligen Kina, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, fåtölj, brun skinnklädsel på teakben,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Piedestal, förgyllt trä och stuck med 2 grå marmorskivor,
Est300 - 400 SEK
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Byrå, palisander med flera träslag, intarsiadekor,
Final bid450 SEK
Est400 - 600 SEK
Soffbord, idegran (?) med glaskivor, modern tillverkning,
Est400 - 600 SEK
Okänd designer för Ferdinand Lundqvist, Göteborg, sminkbord,
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel/telefonbänk, teak med svart konstläderklädsel,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Fåtölj samt fotpall, grönlackerat trä med lösa, rutiga dynor,
Est800 - 1,000 SEK
Fåtölj, vitlackerat trä med lösa dynor,
Est500 - 600 SEK
Stolar, 8 st, rödmålat trä,
Stolar, 8 st, rödmålat trä,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Armstol, alm och bok,
Armstol, alm och bok,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd engelsk designer, klädskåp, sk Gentleman's Wardrobe, skuren och bonad ek, arts-and-crafts, 1800-talets slut,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Kirkegaard, Erik för Høng Stolefabrik, armstol teak, Compass, modellnummer 52,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Larsson, Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, stol, teak och björk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren Tranås, fåtölj, ek med brun ylleklädsel, 'Ulfåsa'
Est400 - 600 SEK
Pall, svarvat trä, 1800-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Soffa, mahogny med gul sidenklädsel, empire, 1800-talets 1 hälft, rikt skuren dekor,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Salongsbord, valnöt med intarsia, nyrokoko, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Soffa, skuren mahogny,
Soffa, skuren mahogny,
Est1,000 - 1,500 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart,
Est200 - 300 SEK