Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Onsberg, Ulf, färglitografi, komposition
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Leon, May K, färglitografi, människor i bar, signerad och numrerad 24/260, synlig pappersstorlek 75 x 56 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Leon, May K, färglitografi, dansande par, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 52 x 41 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Berck-vitz, Alain, färglitografi, "Eldorado"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Åslund, Acke, krita, häst med hölass, intygad, synlig pappersstorlek 27 x 34 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Åslund, Acke, blandteknik, "Klocka ånn", bär dedikation 1953, signerad och daterad 1930, synlig pappersstorlek 35 x 47 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "TV-familjen", signerad, daterad 1967 samt numrerad 108/310, synlig pappersstorlek 47 x 63 cm
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
Est1,500 - 1,600 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar, signerad och numrerad 283/375, 53 x 81 cm
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 55", signerad och numrerad VII/XXX, pappersstorlek 57 x 58 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Berck-vitz, Alain, färglitografi, komposition med noter, signerad numrerad 50/90, synlig pappersstorlek 47 x 36 cm, glas/ram med skada
Est300 - 400 SEK
Baques, Josep, färglito, komposition med kvinnor, signerad och numrerad 123/250, pappersstorlek 53 x 36 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Grünewald, Iván, gouache, landskapsbild från Hagaparken, signerad och daterad 1937, synlig pappersstorlek 35 x 49 cm, G var son till Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén
Est1,100 - 1,200 SEK
Östergren, Gerd, olja, stilleben med tulpaner, signerad, 66 x 50 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, litografi, komposition med figurer,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kåks, Olle, färglitografi, komposition i blått
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Solfjäder, pärlemor med bronsbeslag, högklassigt Parisarbete, 1800-talets mitt eller 2 hälft, akvarellerad dekor av väggfält samt fruktplockande par, l 25 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Manner, Mariana, färgetsning, "Vind för våg"
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Palme, Carl, konsttryck efter träsnitt, Leda med svanen, signerad i trycket, Universum Förlag 1951, synlig pappersstorlek 17 x 26 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Spansk resa"
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akvarell, kustparti med stad (Lazise?), signerad Traugott och daterad 1952, synlig pappersstorlek 23 x 29 cm
Est300 - 400 SEK
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin,
Est300 - 400 SEK
Matisse, Henri, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1985, synlig pappersstorlek 92 x 82 cm
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Strid, Hardy, färglitografi, komposition med duvor och staty, signerad och numrerad 56-80 PT
Est200 - 300 SEK
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun), signerad, daterad 1975 och numrerad 262/300, 42 x 58 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
Est300 - 400 SEK