Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Est2,200 - 2,400 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 3 lådor, höjd 66 cm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, liggfåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Pernilla 3, design 1944 - detta ex från 1960, brännstämplad, l 170 cm,
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Stolar, 4 + 2 st, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, empirestil, 1900-talets början, peltaformat ryggstycke, 4 med dekor av stiliserad akantus
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, Tyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, dekor av blommor mm, renoverade
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Buffet, valnöt med intarsia och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, demi-lune-formad, b 104 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matbord med klaffar och 1 iläggsskiva, mahogny, engelsk stil, 1900-tal, total 174 x 92 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Toilettebord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 5 lådor, justerbar spegel med förgyllda ljusarmar med prismor, b 103 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Icon Möbel, fåtölj med fotpalll, lackerad aluminium och palisander med svart konstläderklädsel, "James Laounge", bruksslitage
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vippbord, alrotsfanérad skiva, svarvad fot i björk, empirearbete från Mälardalen, 88 x 89 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Spelbord, mahogny med mässingslister, sengustavianskt, sekelskiftet 1800. demi-lune-format, uppfällt dia 98 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Atenienn, svarvad mahogny, 1800-talets slut, h 151 cm
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft, snurrpall, teaklaminat på metallunderrede, justerbar höjd
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kjaernulf, Henning för Vejle, soffbord, teak, stämpelsignerat, l 65 cm
Est600 - 700 SEK
Sasamoto, Yasu, för Dulton Co ltd, trumslagarpall, rostfritt stål, justerbar höjd, signerad
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, hallmöbel, palisander, spegel höjd 120 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Byrå, mahogny, England, George III, sekelskiftet 1800, 4 lådor, välvd front, b 72 cm, skador, sprickor, lås saknas
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer i Nils Strinnings art, 1950-60-tal, blomsterbord, vinylklädd metall och teak, l 77 cm
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Salongsbord, delvis skuren och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, längd 103 cm, smärre orangrepp
Est200 - 300 SEK
Stolar, 4 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Bokskåp med vitrindörrar, vitlackerat trä, 1900-talets början, h 205 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK