Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Matskedar, 1 par, silver, svensk modell, stämplade Anders Lundqvist Stockholm 1817, l 212,5 cm, total vikt 125 gram, initialer
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti silver, skålar, bägare mm, total vikt 485 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Strösked, silver, slät modell, Ryssland, 1800-talets slut, oidentifierad mästare KP, kontrollörstämpel för Alexandr Slavovitch Skovronsky Moskva 1896, l 17 cm, vikt 55 gram, initialer
Est600 - 700 SEK
Collier, odlade, doserande pärlor med silverlås, l 41 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,1 carat, ostämplad, dia 3 cm, vikt 3,9 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Brosch, förgylld och emaljerad mässing med kaméskuren snäcka, 1800-talets mitt, dekor av kvinnoansikte, 4,5 x 3,5 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Matbesticksuppsättning, 115 delar, silver, svensk spetsig modell, total vikt exklusive knivar med stålblad 4440 gram,
Final bid19,000 SEK
Est14,000 - 15,000 SEK
Dessertgafflar, 9 st, silver, svensk rund, stämplade GAB Stockholm, total vikt 220 gram
Final bid800 SEK
Est800 - 900 SEK
Stort parti silver, mestadels skedar, total vikt 1130 gram
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Saltkar, 1 par, silver med blå glasinsatser, medföljer saltskedar, l 5 cm, silvervikt 40 gram,
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Stort parti armbandsur mm
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dosor, 2 st, silver med emalj- respektive niellodekor, 1900-talets 1 hälft, l 7,5 respektive 9,5 cm, total vikt 185 gram
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Hängsmycke, 18 karat rödguld med spineller och pärla, stämplad Tengströms Juvelerare Västerås 1934, h 3 cm, vikt 2,7 gram
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
3 delar, smycken, 14 karat rödguld, hänge med opal, spänne samt ring (stenar saknas), total vikt 4,1 gram
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, l 57 cm, vikt 9,9 gram (lås ej 18 karat
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, stämplade Hugo Grün Stockholm, total vikt 1,7 gram
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina, datumvisare, i originaletui, ägargravyr
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Stort parti svenska silvermynt och medaljer, total vikt 1040 gram
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK