Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Mörner, Stellan, färglito, "Förflutet landskap",
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, litografi, komposition med figurer,
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
Molné, Luis Vidal, olja, fransk fiskarkvinna,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, flanerande kvinnor med barn, skulpterad träram, totalt 73 x 63 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Teniers, David, efter honom, hinterglasmalerei, värdshusscen, 24 x 19 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Mazzone, Domingo, olja, ballerina, signerad och daterad 43, 50 x 40 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Larsen, Thormud, färgetsning, "Jordlager",
Est300 - 400 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd tysk konstnär, olja, spädbarn och hundvalpar, signerad AP och daterad (18)89, 12,5 x 16,5 cm
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Claude Strachan, Arthur, akvarell, engelsk trädgård med flicka och höns, signerad, synlig pappersstorlek 27 x 45 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kuhnert, Wilhelm, kopia efter, akvareller, 1 par, "Manchurisk tiger" respektive "Leopard", signerade Ernst Nilsson, synlig pappersstorlek 28 x 42 cm
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, kvinna på stenbro, signerad L Hjelm och otydligt daterad, 29 x 44 cm
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, flicka och trattgrammofon,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Cederberg, Erik, olja, stilleben med päron och citron,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Cederberg, Erik, olja, stilleben med kastanjer,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ullmann, Max, olja, flodparti, signerad Hamburg och daterad 1919, 40 x 30 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Seifert, Carl tillskriven, olja, kvinna i hall, signerad C Seifert och daterad -51, a tergo text, 33 x 29 cm
Est600 - 700 SEK
Okänd engelsk konstnär, akvarell, hamnvy (Cornwall?), otydligt signerad, synlig pappersstorlek 22 x 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fischer, Ellen, olja, norsk fäbod, signerad, 20 x 24 cm, proveniens: Utställd Kuntnerforbundets Utställning 30/3-25/4 1957, katalognummer 12 (i registret felaktigt betecknad Ellen Fleischer)
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Orkester Celeste Leopold", signerad och numrerad 39/150, synlig pappersstorlek 53 x 42 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor,
Est400 - 500 SEK
Josephson, Ernst, olja, stuga i landskap, signerad, 51 x 76 cm
Final bid6,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition i rött, oidentifierat monogram, 39 x 48 cm
Final bid3,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Gröne greven", ur "Alf Hambes Värld", signerad och numrerad 97/290, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm
Est400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Kajsas udde", ur "Alf Hambes Värld", signerad och numrerad 37/290, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70", signerad och numrerad 5/50, pappersstorlek 57 x 58 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Osswald, Hans, gouache, komposition,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, roulettegravyr, handkolorerad, ung italienska, synlig pappersstorlek oval 41 x 30 cm
Final bid1,900 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten,
Est400 - 500 SEK
Roka, Charles, olja, läsande barn
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Roka, Charles, olja, målande barn
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
Est900 - 1,000 SEK
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Rossetti, Dante Gabriel, hans art (?), litografi, 1800-talets 2 hälft, "Cynthia", i samtida, skulpterad ram, synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, köksstilleben,
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Jaworska, Danka, färglitografi, "Freja I", signerad och numrerad État I 20/40, synlig pappersstorlek 61 x 41 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK