Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Januariauktion
Closed
Betjäntklocka, ek med glastavla, August Hansons Gjuteri och Mekaniska Verkstad Halmstad omkring 1920, för 10 rum, 31 x 45 cm
264
Betjäntklocka, ek med glastavla, August Hansons Gjuteri och Mekaniska Verkstad Halmstad omkring 1920, för 10 rum, 31 x 45 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skyltdocka, Hindsgavl, Danmark, konstmassa och metall, 1970-tal, höjd 175 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, skador
270
Skyltdocka, Hindsgavl, Danmark, konstmassa och metall, 1970-tal, höjd 175 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, skador
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tvättställ, massiv mahogny, antagligen Västindien, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 83 cm, insatser saknas
271
Tvättställ, massiv mahogny, antagligen Västindien, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 83 cm, insatser saknas
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi Look 5, 1970-tal, höjd 182 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
273
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi Look 5, 1970-tal, höjd 182 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 37661, förefaller oanvänd
274
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 37661, förefaller oanvänd
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,100 SEK
Closed
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 4181, "BURLINGTON NORTHERN" locomotive
275
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 4181, "BURLINGTON NORTHERN" locomotive
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 4062, F7 Dummy Rio Grande Gauge
276
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 4062, F7 Dummy Rio Grande Gauge
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3062, US Diesel Locomotive F7 Rio Grande Gauge
277
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3062, US Diesel Locomotive F7 Rio Grande Gauge
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3181, diesel lokomotiv USA F7 "Burlington Northern"
278
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3181, diesel lokomotiv USA F7 "Burlington Northern"
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3356, "Krokodil"
279
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3356, "Krokodil"
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3657
280
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3657
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3117
281
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3117
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3615
282
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3615
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti mässing, koppar mm
283
Parti mässing, koppar mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, Elema Järnhandel, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, l 213 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage
284
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, Elema Järnhandel, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, l 213 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Massagebänk, grönt konstläder på kromad benställning, 1900-talets mitt, längd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
287
Massagebänk, grönt konstläder på kromad benställning, 1900-talets mitt, längd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Rullstol, trä, konstläder och metall, Olskrokens mekaniska verkstad, 1900-talets 1 hälft, proveniens: Länslasarettet Halmstad
288
Rullstol, trä, konstläder och metall, Olskrokens mekaniska verkstad, 1900-talets 1 hälft, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti LP-skivor samt maxisingel, Judas Priest, 13 st
290
Parti LP-skivor samt maxisingel, Judas Priest, 13 st
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Personbil, KIA VENGA 1,4 CRDI ECO K, 2012 OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
291
Personbil, KIA VENGA 1,4 CRDI ECO K, 2012 OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
Final bidNo bids
Est42,000 - 44,000 SEK
Closed
Golvur, lackerat trä, 1700-talets mitt eller 2 hälft, urverk signerad Adam Basilier Eskilstuna (verksam 1747-1783), h 215 cm, bemålning från 1929 enligt notat
295
Golvur, lackerat trä, 1700-talets mitt eller 2 hälft, urverk signerad Adam Basilier Eskilstuna (verksam 1747-1783), h 215 cm, bemålning från 1929 enligt notat
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Klinikvagn, rostfritt stål, Einar Egnell Trollhättan, 1900-talets mitt, bredd 46 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
296
Klinikvagn, rostfritt stål, Einar Egnell Trollhättan, 1900-talets mitt, bredd 46 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klinikvagn, rostfritt stål, Stille, 1900-talets mitt, bredd 56 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
298
Klinikvagn, rostfritt stål, Stille, 1900-talets mitt, bredd 56 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
305
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 76 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
306
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 76 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
307
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Personbil, Volkswagen VW 3C Passat, 2012, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt
316
Personbil, Volkswagen VW 3C Passat, 2012, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt
Final bid85,000 SEK
Est90,000 - 100,000 SEK
Closed
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 190 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage
319
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 190 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Personbil, VOLKSWAGEN VW 1K Golf, 2010, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt
321
Personbil, VOLKSWAGEN VW 1K Golf, 2010, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt
Final bid65,000 SEK
Est70,000 - 80,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, flaskhållare, 2 st, svärtat smidesjärn med rotting, l 26 cm
329
Okänd dansk designer, 1950-tal, flaskhållare, 2 st, svärtat smidesjärn med rotting, l 26 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
341
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti äldre diverse, bl a tändare
348
Parti äldre diverse, bl a tändare
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti fiskerullar
351
Parti fiskerullar
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Parti fiskedrag, pirkar mm
352
Parti fiskedrag, pirkar mm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stort parti nysilver, skålar, pokaler mm
360
Stort parti nysilver, skålar, pokaler mm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Symaskin Hugin Rosace
363
Symaskin Hugin Rosace
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lodregulator, valnöt och svärtat trä, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, höjd 129 cm
364
Lodregulator, valnöt och svärtat trä, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, höjd 129 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skrin, litograferad plåt med mässingsdetaljer, Hugo Brusewitz, Göteborg, sekelskiftet 1900, längd 38 cm
365
Skrin, litograferad plåt med mässingsdetaljer, Hugo Brusewitz, Göteborg, sekelskiftet 1900, längd 38 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Receptionsklocka, metall, sekelskiftet 1900, h 12 cm
366
Receptionsklocka, metall, sekelskiftet 1900, h 12 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mandolin, antagligen Italien, 1900-talets mitt, längd 61 cm
369
Mandolin, antagligen Italien, 1900-talets mitt, längd 61 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, blombord, trä och rotting på lackerade metallben,
374
Okänd designer, 1950-60-tal, blombord, trä och rotting på lackerade metallben,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tamburmajor, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft, höjd 176 cm
375
Tamburmajor, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft, höjd 176 cm
Final bid2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Commodore 64, med bandspelare samt spel
377
Commodore 64, med bandspelare samt spel
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Amiga 600, i originalförpackning
378
Amiga 600, i originalförpackning
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kamera, Minolta SRT101b, analog
379
Kamera, Minolta SRT101b, analog
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, Eskilstuna Gelbgjuteri AB, sekelskiftet 1900, h 22 cm
382
Ljusstakar, 1 par, mässing, Eskilstuna Gelbgjuteri AB, sekelskiftet 1900, h 22 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti teak mm, 1950-60-tal, längd bricka 35 cm
394
Parti teak mm, 1950-60-tal, längd bricka 35 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1800-tal, scener ur Elie liv, 31 x 28 cm, a tergo inristade inskriptioner
402
Ikon, äggoljetempera och guld på trä, 1800-tal, scener ur Elie liv, 31 x 28 cm, a tergo inristade inskriptioner
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Ikon, äggoljetempera på trä, heltäckande förgylld silverochlad, stämplad Yakov Vasilyev Sofronov, St Petersburg, guardeinstämpel för Alexandr Nikolayvich Mitin 1854,
403
Ikon, äggoljetempera på trä, heltäckande förgylld silverochlad, stämplad Yakov Vasilyev Sofronov, St Petersburg, guardeinstämpel för Alexandr Nikolayvich Mitin 1854,
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.