Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Januariauktion
Closed
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, thekanna  med lock, porslin, Koka Blå,
392
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, Koka Blå,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
406
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
418
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
437
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skålfat på fot, slipat glas, så kallad Mormorsskål, sekelskiftet 1900, diameter 26 cm, nagg
441
Skålfat på fot, slipat glas, så kallad Mormorsskål, sekelskiftet 1900, diameter 26 cm, nagg
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Söholm, vas, glaserat lergods, dekor av stiliserade växter, modellnummer 2077, signerad LB, h 43 cm
445
Okänd designer för Söholm, vas, glaserat lergods, dekor av stiliserade växter, modellnummer 2077, signerad LB, h 43 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lindberg, Stig, matservisdelar,  stengods, Arena, design 1973, mattallrikar, djupa samt assietter, 8 + 9 + 10 delar, diameter 19 - 25 cm
474
Lindberg, Stig, matservisdelar, stengods, Arena, design 1973, mattallrikar, djupa samt assietter, 8 + 9 + 10 delar, diameter 19 - 25 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
479
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar,
483
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Okänd designer, Martiniglas, 14 st, glas, h 12,5 cm
487
Okänd designer, Martiniglas, 14 st, glas, h 12,5 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,
490
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa
491
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Olje/vinägerkanna, kristall med montage i sterlingsilver, svenska importstämplar, h 16 cm
502
Olje/vinägerkanna, kristall med montage i sterlingsilver, svenska importstämplar, h 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbräda, porslin, Eden, design 1960, l 19 cm
503
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbräda, porslin, Eden, design 1960, l 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thorsson, Nils för Royal Copenhagen, vas, stengods, dekor av fasaner, signerad, höjd 18 cm
504
Thorsson, Nils för Royal Copenhagen, vas, stengods, dekor av fasaner, signerad, höjd 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, gul glasmassa, osignerad, h 32 cm
506
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, gul glasmassa, osignerad, h 32 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, kannor, 2 st, glas, Helena, design 1976, höjd 15 - 20 cm
514
Cyrén, Gunnar för Orrefors, kannor, 2 st, glas, Helena, design 1976, höjd 15 - 20 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
522
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, fat, opalint glas, målad dekor av fåglar
524
Engman, Kjell för Kosta Boda, fat, opalint glas, målad dekor av fåglar
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
527
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Karott med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 694, l 23 cm
528
Karott med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 694, l 23 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal, dekor av putti i vit relief mot koboltfond, signerad, l 17 cm
529
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal, dekor av putti i vit relief mot koboltfond, signerad, l 17 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
534
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
535
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Meydam, Floris för Leerdam, vas, blå glasmassa
540
Meydam, Floris för Leerdam, vas, blå glasmassa
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal,
547
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal,
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla
548
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Persson-Melin, Signe, egen verkstad, burkar, 3 st, delvis glaserat stengods med naturkork,
555
Persson-Melin, Signe, egen verkstad, burkar, 3 st, delvis glaserat stengods med naturkork,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, mockaservisdelar, mm, 6 delar
562
Parti porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, mockaservisdelar, mm, 6 delar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wiinbladh, Björn för Rosenthal, vas, porslin, blå underglasyrdekor, höjd 10 cm
563
Wiinbladh, Björn för Rosenthal, vas, porslin, blå underglasyrdekor, höjd 10 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
567
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd japansk keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô,
577
Okänd japansk keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wiinblad, Björn för Rosenthal, vas, porslin, förgylld dekor, signerad, h 27 cm
579
Wiinblad, Björn för Rosenthal, vas, porslin, förgylld dekor, signerad, h 27 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stålhane. Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, handsignerad, h 13 cm
583
Stålhane. Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, handsignerad, h 13 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Assietter, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 574, dia 17 cm
591
Assietter, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 574, dia 17 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Orvola, Heikki för Arabia, skål på fot, glas, "Miranda", h 20 cm
593
Orvola, Heikki för Arabia, skål på fot, glas, "Miranda", h 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Assietter, 9 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
594
Assietter, 9 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Final bid1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Toikka, Oiva för Iittala, skål, kakfat, assietter och underlägg,  pressglas, "Kastehelmi", design 1964
595
Toikka, Oiva för Iittala, skål, kakfat, assietter och underlägg, pressglas, "Kastehelmi", design 1964
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kaffekoppar med fat, 9 + 9 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, modellnummer 1035
596
Kaffekoppar med fat, 9 + 9 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, modellnummer 1035
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Gehlin, Hugo för Gullaskruf , vaser 5 st, violett respektive blå glasmassa,
597
Gehlin, Hugo för Gullaskruf , vaser 5 st, violett respektive blå glasmassa,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
604
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
Final bidNo bids
Est350 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
609
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Lawrence, Thomas, egen verkstad, London, tillskriven, kannor, 2 st, grönglaserat flintgods, "Falcon Ware",
622
Lawrence, Thomas, egen verkstad, London, tillskriven, kannor, 2 st, grönglaserat flintgods, "Falcon Ware",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, signerade LH1392 (1958), h 24 cm
626
Lindstrand, Vicke för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, signerade LH1392 (1958), h 24 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm
629
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rundat oktogional, blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm
634
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rundat oktogional, blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
643
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
649
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.