Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
Est300 - 400 SEK
Vinglas, 18 st, "Berlinois" (Christian VIII), Kastrup eller Fyens glasverk, tillverkade 1886-1934, h ca 15 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
Est400 - 500 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaffeservisdelar, Hammersley, England.
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Skål, fajans, 17-1800-tal, dekor av blommor i koboltblått, diameter 38, skador
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, 2 st, fajans, "Vår" resp "Vinter"
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti fajans, 17-1800-tal, bland annat Kellinghusen eller Schwäbisch Gmund, diameter 16-32 cm, skador och lagningar
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Moccakanna, porslin, Meissen, 1900-tal, polykrom emaljdekor av rosor, h 21 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsbergs K-Studiom bålskål, stengods, dekor i blå glasyr, signerad, dia 32 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Matservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Ytterfoder, 4 st, glaserat sten- och lergods, Rörstrand, 1900-talets mitt, h 8 - 15 cm
771
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
804
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Trelleborgs Glasbruk, karaff med propp samt 6 grogglas, etsad dekor av humoristiska jaktmotiv, etikettmärkta, karaff h 22 cm
806
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK