Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär i Carl Gustaf Pilos efterföljd, 1800-tal, pastell och blyerts, porträtt av ung dam,
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt,
Final bid2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Gadö, Bertil, olja, blomsterstilleben,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
Est1,100 - 1,200 SEK
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
Est600 - 700 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
Est3,200 - 3,400 SEK
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
Est400 - 500 SEK
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund,
Final bid1,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn
Est200 - 300 SEK
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor
Est300 - 400 SEK
Viksten, Hans, olja, "Stor målning",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
Est400 - 500 SEK
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden,
Est900 - 1,000 SEK
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
Est200 - 300 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
Est900 - 1,000 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, dam i hatt
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, pastell, personer och drake i landskap, möjligenmotiv från Lord of the Rings,
Est400 - 500 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor,
Est900 - 1,000 SEK
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lanje, Viking, olja, "Utsikt över Ätran mot Falkenberg" - StLaurentii Kyrka i fonden,
Est1,100 - 1,200 SEK
Landberg, Kerstin, oljor, 2 st, landskap respektive kopia av Rembrandt
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
Est200 - 300 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått
Est200 - 300 SEK
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
Est7,000 - 8,000 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
Est900 - 1,000 SEK