1 Pablo Picasso, (1881 - 1973), "Femme se coiffant"
Tusch på Archespapper , svagt signerad med rödkrita och daterad 19/8/52, 65,5 x 50,5 cm
På baksida originaletikett från Galerie Louise Leiris, Paris, pappersstorlek 65,5 x 50,5 cm, litteratur: Christian Zervos vol 15, nummer 220, avbildad sid 126, dock med nummer 219, smärre veck och reva i marginal
Pablo Picasso, (1881-1973)
”Femme Se Coiffant”. India ink on Arches paper. Faintly signed with red chalk and dated 19/8/52.
Original receipt on the back from Galerie Louise Leiris, Paris. 65,5 x 50,5 cm,
Bibliography: Christian Zervos vol 15, number 220,
depicted page 126, with incorrect number 219
Minor creasing and tear in margin
Estimate | 2,000,000 - 3,000,000 SEK |
*Droit de Suite applies |
Pablo Picasso (1881-1973) Spain