Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Nilsson, Tore, litografi, komposition
452
Nilsson, Tore, litografi, komposition
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Book, Max Mikael, etsning, komposition,
453
Book, Max Mikael, etsning, komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
454
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"
455
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
457
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
459
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
460
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Harvey, Eric, akvarell, Sydafrikansk havsvy med Taffelberget i fonden,
466
Harvey, Eric, akvarell, Sydafrikansk havsvy med Taffelberget i fonden,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Tomkins, Charles efter Armfield, George, kopparstick, terriers, 1800-talets mitt,
467
Tomkins, Charles efter Armfield, George, kopparstick, terriers, 1800-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
469
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig
470
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
472
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Johansson, Carl, (Ägga-Calle), olja, landskap
479
Johansson, Carl, (Ägga-Calle), olja, landskap
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Sven, olja, man vid flygel
480
Johansson, Sven, olja, man vid flygel
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd rysk (?) konstnär, olja, man i landskap,
481
Okänd rysk (?) konstnär, olja, man i landskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg,
500
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg,
Final bidNo bids
Closed
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
508
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
512
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
517
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition,
533
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Koskull, Agneta von, blandteknik, komposition,
534
Koskull, Agneta von, blandteknik, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
535
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
537
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får,
544
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
545
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Löwendahl, Folke, olja, "Vita hus, Cadaqués, Spanien",
551
Löwendahl, Folke, olja, "Vita hus, Cadaqués, Spanien",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stoilov, Stoimen, blandteknik, figurkomposition,
552
Stoilov, Stoimen, blandteknik, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
572
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, stilleben med sommarblommor
607
Okänd konstnär, olja, stilleben med sommarblommor
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
626
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
628
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, kubistisk tupp,
634
Thorén, Esaias, färglito, kubistisk tupp,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar,
635
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
636
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
637
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
638
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
639
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
640
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
641
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
642
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
643
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
644
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti tavlor, oljor, Viking Lanje och Erik Sköld
649
Parti tavlor, oljor, Viking Lanje och Erik Sköld
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
652
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
653
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
654
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
655
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
656
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.