Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.
Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
Est400 - 500 SEK
Tvärflöjt, Ida Maria Grassi, i etui
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Trumpet, Chris Kratt, metall, i etui
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Lewis, David för B&O, högtalare, 1 par, RL 140 Red Line Typ 6501
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Spegel, valnöt, rokoko, 1700-talets mitt, delvis förgylld dekor av rocaille mm, övre glas med slipad blomdekor,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Skåp, bonat trä, 1800-tal, underdel med 3 lådor, överdel med vitrindörrar,
Final bid5,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Solur, delvis patinerad metall,
Est500 - 600 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Parti frimärken, i huvudsak Sverige,
Est500 - 600 SEK
Rullbandspelare, Fostex, modell 80
Final bid1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Gitarrförstärkare, Laney, MXD 120 H
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Skivspelare, Direct Drive, DJ-I 600D
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Skrin, palisander med metallbeslag,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Plastbackar, 2 st, Pripps
Est300 - 400 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, jugend, 1900-talets början,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Besticksuppsättning, nysilver, Olga,
Est600 - 700 SEK
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est800 - 900 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est800 - 900 SEK
Brevpress, vit marmor, 1800-talets 2 hälft,
Est600 - 700 SEK
Ask, nysilver, i form av sill, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, grytunderlägg, teak
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk,
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Nagel, Fritz & Stoffi, Caesar för BMF, kandelabrar till 3 ljus, 5 st, kromad metall,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning
Est300 - 400 SEK
Parti äldre stereoskopbilder,
Est200 - 300 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffeservis, 3 delar, nysilver, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Afonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900,
Est300 - 400 SEK
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Sätterikast, trä med metallhandtag,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
Est500 - 600 SEK
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampett, mässing, "Reflex",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvkandelaber, svärtat smide
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft,
Est300 - 400 SEK
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund
Est300 - 400 SEK
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
Est1,700 - 1,800 SEK
Parti modern design; 2 koppar med underfat samt 2 muggar, porslin, Tulipa, design Ulrica Hydman Vallien,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Terassvärmare, gasol, Fiesta,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
Est300 - 400 SEK