Loading...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Closed
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
241
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wallace Hester, Robert efter Lawrence, Sir Thomas, roulettegravyr och pochoir, "King of Rome", (Napoléon François Joseph Charles Bonaparte var son till Napoleon ! och Marie Louise av Österrike),
242
Wallace Hester, Robert efter Lawrence, Sir Thomas, roulettegravyr och pochoir, "King of Rome", (Napoléon François Joseph Charles Bonaparte var son till Napoleon ! och Marie Louise av Österrike),
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
243
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
244
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, "THe Bar Room", - interiör med skålade herre i kilt,
245
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, "THe Bar Room", - interiör med skålade herre i kilt,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679,
246
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB,
247
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt,
254
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt,
Final bid2,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
255
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
256
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
257
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar,
258
Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
264
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn,
265
Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wedel, Helene, gouache, komposition,
273
Wedel, Helene, gouache, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
275
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565,
277
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
278
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao",
279
Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil,
280
Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750,
281
Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
282
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
284
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
287
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus,
289
Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
290
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
291
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
292
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
316
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
317
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
322
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
323
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald",
324
Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
325
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Rosberg, Carlo, olja, Fisken sorteres,
328
Rosberg, Carlo, olja, Fisken sorteres,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kustparti i skymning,
329
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kustparti i skymning,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
330
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
331
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
332
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Danneskiold-Samsöe, Sophus Adam, olja, skogsparti,
333
Danneskiold-Samsöe, Sophus Adam, olja, skogsparti,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
335
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
353
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Johansen, Victor, olja, insjölandskap med hästar - motiv från Tissö, Själland,
354
Johansen, Victor, olja, insjölandskap med hästar - motiv från Tissö, Själland,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
355
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Borchsenius, Knud Aage, olja, "Hirtshals - stormflod",
356
Borchsenius, Knud Aage, olja, "Hirtshals - stormflod",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
357
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667,
358
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
359
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.