Loading...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Closed
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
250
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
252
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
255
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
259
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
261
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
263
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti äldre stereoskopbilder,
264
Parti äldre stereoskopbilder,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
265
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
266
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
272
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
282
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
284
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
289
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
Final bid28,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Closed
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
291
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti nysilver, 48 + 12 delar, bland annat Chippendale
321
Parti nysilver, 48 + 12 delar, bland annat Chippendale
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
327
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
342
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
354
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
357
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ahrström, Folke för Gense, matbesticksuppsättning, 54 delar, rostfritt stål, modell Thebe,
368
Ahrström, Folke för Gense, matbesticksuppsättning, 54 delar, rostfritt stål, modell Thebe,
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
378
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
379
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
390
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-tal, Skultuna No 35
400
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-tal, Skultuna No 35
Final bid300 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
431
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ikon, tempera på trä, sekelskiftet 1900, Madonnan med Barnet,
435
Ikon, tempera på trä, sekelskiftet 1900, Madonnan med Barnet,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
436
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Stort parti stereoskopbilder, sekelskiftet 1900, topografi mm,
439
Stort parti stereoskopbilder, sekelskiftet 1900, topografi mm,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Tvättbalja, koppar med smidda handtag, sekelskiftet 1900,
440
Tvättbalja, koppar med smidda handtag, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 3 ljus, tenn,
441
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 3 ljus, tenn,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vällingklocka, gjuten brons, 1800-talets 1 hälft,
444
Vällingklocka, gjuten brons, 1800-talets 1 hälft,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Jordglob med invändig belysning,
465
Jordglob med invändig belysning,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum,
472
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
483
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
513
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
517
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
518
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstakar, 2 st, mässing, Skultuna, No 15 resp No 71,
527
Ljusstakar, 2 st, mässing, Skultuna, No 15 resp No 71,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
537
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Spegel, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900,
539
Spegel, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)
541
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)
Final bidNo bids
Est350 - 450 SEK
Closed
Okänd designer för Blessing, väckarur, plast,
542
Okänd designer för Blessing, väckarur, plast,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Eloxerad aluminium, Emalox, Norge, assietter/coasters, 8 st
548
Eloxerad aluminium, Emalox, Norge, assietter/coasters, 8 st
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Flora Danica, armbandsur
554
Okänd designer för Flora Danica, armbandsur
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Arnoldi, Per för Ole Mathiesen, armbandsur
555
Arnoldi, Per för Ole Mathiesen, armbandsur
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Olden, Norge, serveringsfat samt 8 st coasters
556
Okänd designer för Olden, Norge, serveringsfat samt 8 st coasters
Final bidNo bids
Est350 - 450 SEK
Closed
Serviettringar, 8 st, eloxerad aluminium, Emalox, Norge,
557
Serviettringar, 8 st, eloxerad aluminium, Emalox, Norge,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
558
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.