Söndagen den 29/5 klockan 16.

Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Est600 - 700 SEK
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
Est300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstol, bonad bok,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
Est200 - 300 SEK
Fåtölj, 1900-talets 1 hälft,
Fåtölj, 1900-talets 1 hälft,
Est200 - 300 SEK
Armstol, skuret, bemålat och förgyllt trä, rokokostil,
Est200 - 300 SEK
Soffbord med undre tidskriftshylla, mahogny, 1950-tal,
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
Final bid4,200 SEK
Est3,600 - 3,800 SEK
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för MIO, matbord, ek, Orsa,
Est1,200 - 1,400 SEK
Okänd designer för MIO, stolar, 6 st, ek med konstläder, Ingarö,
Est1,200 - 1,400 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
Est400 - 500 SEK
Stol, skuren och mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Est300 - 400 SEK
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, soffbord palisander,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Ballingslöv, soffbord, ek,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för RIX-möbler, Alingsås, soffa, tresits,
Est200 - 300 SEK
Gungstol, svartlackerat trä, oscariansk,
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Klädskåp, mahogny, 1900-talets mitt,
Final bid1,100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est500 - 600 SEK
Stolar, 3 st, skuren valnöt med djuphäftad textiklädsel,
Est300 - 400 SEK
Soffbord, valnöt och bonad bok, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1800-talets slut,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea  "Lack"
Est200 - 300 SEK
Sidebord, rödlackerad trä- och spånskiva, IKEA "Lack",
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, soffbord, bok med glasskiva,
Est200 - 300 SEK
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
Est1,300 - 1,400 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, pinnstolar, 3 st, "Fanett", 1960-tal,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, pinnstolar, 4 st, svarvad björk, sitsar i formpressad bok,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, vilstol, krom med brun konstläderklädsel,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, soffbord, alm, Swedish Grace, 1920-30-tal,
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Sekretär, idegran, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Armstol samt stol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Armstol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Est200 - 300 SEK
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Soffbord, mahogny, 1900-talets 2 hälft, fällbart,
Est200 - 300 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Rabami, Danmark, stapelstolar, 12 st, krom och röd plast,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, armstolar, 1 par, teak (?) med svart läderklädsel,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
Est3,600 - 3,800 SEK
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK