Armstolar, ett par, gråmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Armstolar, 3 + 1, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,
Est900 - 1,000 SEK
Taburett, skuret och bonat trä, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Pianopall, bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Taburett, skuret och bonat trä med textilklädd sits,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
Est600 - 700 SEK
Slagbord med en skiva, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Stolar, 6 st, vitmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Est900 - 1,000 SEK
Matbord med 2 iläggsskivor samt buffet, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för RIX-möbler, Alingsås, soffa, tresits,
Est300 - 400 SEK
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, soffbord palisander,
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak, låda i sarg,
Est200 - 300 SEK
Est600 - 700 SEK
Gammelgaard, Jørgen för Erik Jørgensen, soffa, svart läderklädsel, modell EJ 20/2,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, tidningshylla, rotting och bambu med glasskiva,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, omkring 1920, bestickschatull, skuren och bonad ek, barockstil,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, clubfåtölj, canvas med bruna konstläderdetaljer,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea "Lack"
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, soffbord, bok med glasskiva,
Est200 - 300 SEK
Spelbord, bonad ek, 1800-talets slut,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Sidebord, rödlackerad trä- och spånskiva, IKEA "Lack",
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, soffbord, teak på kromat underrede,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Soffbord, bemålat trä, 1950-60-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Stora Fjäderbrickan",
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-60-tal, skåp, kalkad ek,
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, pallar, 2 st, lackerad metall och röd plast
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, soffbord, betong (!) på underrede i ek,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, soffa, ljus björk med lösa, textilklädda blå dynor,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Stolar, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, linneskåp, mahogny, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Gueridoner, 1 par, skuret, bemålat och förgyllt trä,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Piedestaler, 2 st samt bord, konstmassa, orientaliska arbeten,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, armstol, bonad ek med ljusbrun konstläderklädsel,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, serveringsbord/vagn, ek, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Länsfåtölj, skuren ek, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Skåp, skuren och bonad ek, renässansstil, 1800-talets slut,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Soffa, skuret och vitlackerat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Stolar 4 st samt taburett, vitlackerad metall, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
Est1,600 - 1,700 SEK
Okänd designer för Rabami, Danmark, stapelstolar, 12 st, krom och röd plast,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Köks/utdragssoffa, avlutad fur, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK