Loading...

Marsauktion

Marsauktion
Closed
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
191
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Bogsund" (Ulricehamn),
194
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Bogsund" (Ulricehamn),
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Janczak, Jan January, blandteknik, komposition,
195
Janczak, Jan January, blandteknik, komposition,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka",
196
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Rosén, Wiga, gouache, person på väg,
201
Rosén, Wiga, gouache, person på väg,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
204
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar,
205
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Gryning",
208
Jonson, Sven, färglito, "Gryning",
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
215
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hansen, Axel, olja, motiv från Gudhjem, Bornholm,
216
Hansen, Axel, olja, motiv från Gudhjem, Bornholm,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
217
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
218
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Zilo, Gunnar, olja, sittande akt,
219
Zilo, Gunnar, olja, sittande akt,
Final bid1,500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
225
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
227
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Jolin, Einar, färglito, "Dans på Skansen",
230
Jolin, Einar, färglito, "Dans på Skansen",
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Almqvist, Holger, olja, "Hamnen, Vik",
232
Almqvist, Holger, olja, "Hamnen, Vik",
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lindblad, Hjalmar, olja, spansk dam,
233
Lindblad, Hjalmar, olja, spansk dam,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Goodwin, Henry B, fotografi, Hjalmar Branting,
234
Goodwin, Henry B, fotografi, Hjalmar Branting,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lisper, Olle, gouache, "Kvällsmusik",
235
Lisper, Olle, gouache, "Kvällsmusik",
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
239
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Johansson, Albert, färglito, komposition,
240
Johansson, Albert, färglito, komposition,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Onsberg, Ulf, färglito, träd i dimma,
243
Onsberg, Ulf, färglito, träd i dimma,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansson, Rune, färglito, knölsvanar,
244
Johansson, Rune, färglito, knölsvanar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
246
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Saabye, Svend, olja, komposition,
253
Saabye, Svend, olja, komposition,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
258
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben,
259
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljung, Folke W, olja, Infartsgatan till Menton
263
Ljung, Folke W, olja, Infartsgatan till Menton
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Diorama, delvis bemålat trä, vax, papper mm, i form av växtbukett, 1800-tal,
269
Diorama, delvis bemålat trä, vax, papper mm, i form av växtbukett, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn,
274
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
290
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Adrian-Nilsson, Gösta "GAN", tusch och akvarell, figurkomposition, utförd i Eketånga 1922,
291
Adrian-Nilsson, Gösta "GAN", tusch och akvarell, figurkomposition, utförd i Eketånga 1922,
Final bid11,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
292
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
Final bid14,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Closed
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
293
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
Final bid13,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, blyerts, "Le marin",
294
Lorentzon, Waldemar, blyerts, "Le marin",
Final bid10,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Jonson, Sven, gouache, "Fragment mot natthimmel" - förlaga till färglitografin med samma namn,
295
Jonson, Sven, gouache, "Fragment mot natthimmel" - förlaga till färglitografin med samma namn,
Final bid12,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Thorén, Esias, olja, "Primitiv figur Ibiza" - förlaga till färglitografin "Pojke från Ibiza" från 1952,
296
Thorén, Esias, olja, "Primitiv figur Ibiza" - förlaga till färglitografin "Pojke från Ibiza" från 1952,
Final bid8,000 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
299
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Koson, Ohara, färgträsnitt, "Two geese",
300
Koson, Ohara, färgträsnitt, "Two geese",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
301
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Saabye, Svend, olja, komposition,
302
Saabye, Svend, olja, komposition,
Final bid6,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
303
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
304
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
305
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
Final bidNo bids
Closed
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation",
306
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mörner, Stellan, färglito, "I hängmattan"
307
Mörner, Stellan, färglito, "I hängmattan"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden",
308
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.