Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Closed
Okänd designer för A Ekman & Co, jardinière, nysilver med glasinsats, 1920-tal,
338
Okänd designer för A Ekman & Co, jardinière, nysilver med glasinsats, 1920-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservis, 3 delar, nysilver, C G Hallberg Stockholm, empirestil, 190-talets början,
339
Kaffeservis, 3 delar, nysilver, C G Hallberg Stockholm, empirestil, 190-talets början,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
362
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
363
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
364
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kakburk, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, delvis gröntonad glasmassa, emaljdekor av blomma,
365
Kakburk, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, delvis gröntonad glasmassa, emaljdekor av blomma,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
373
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
376
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
377
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
390
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Lås smide, 17-1800-tal,
392
Lås smide, 17-1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
393
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skrin, bemålat trä med smidesbeslag, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
403
Skrin, bemålat trä med smidesbeslag, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggur, mässing, rokokostil, sekelskiftet 1900,
414
Väggur, mässing, rokokostil, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skeppsur, 2 st, mässing, Smiths, 1900-talets 1 hälft,
415
Skeppsur, 2 st, mässing, Smiths, 1900-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Handdukshängare, trä och metall,
416
Handdukshängare, trä och metall,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
417
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti leksaksbilar, bl.a Matchbox, Corgi m.m
419
Parti leksaksbilar, bl.a Matchbox, Corgi m.m
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tidtagareur, "Kronometer",
420
Tidtagareur, "Kronometer",
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Elcykel, 7 vxl, Marvil, E-motion comfort, blå
427
Elcykel, 7 vxl, Marvil, E-motion comfort, blå
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Elcykel, 7 vxl, Marvil, E-motion Comfort, svart
428
Elcykel, 7 vxl, Marvil, E-motion Comfort, svart
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
430
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Terassvärmare, elektrisk, Einhell, NHH 2100
432
Terassvärmare, elektrisk, Einhell, NHH 2100
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Oljelampa, smide och koppar, renässans (?), antagligen 14-1500-tal,
451
Oljelampa, smide och koppar, renässans (?), antagligen 14-1500-tal,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Takkrona till 5 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets  hälft,
458
Takkrona till 5 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets hälft,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Modelljärnväg, Märklin Delta 2915, lok 89 006, vagnar, räls, transformator mm
465
Modelljärnväg, Märklin Delta 2915, lok 89 006, vagnar, räls, transformator mm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti modelljärnvägsdelar, Hornby Meccano, lok med urverk
466
Parti modelljärnvägsdelar, Hornby Meccano, lok med urverk
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
472
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ångmaskiner, 4 st, Wilesco, Alga och Mamod,
473
Ångmaskiner, 4 st, Wilesco, Alga och Mamod,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
480
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
492
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvur, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1800, skuren akantusdekor i Sven Nilsson Morins art,
503
Golvur, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1800, skuren akantusdekor i Sven Nilsson Morins art,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
505
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
506
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
515
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Champagnekylare, driven koppar, Metallkonst Larsson & Co, Eskilstuna,
522
Champagnekylare, driven koppar, Metallkonst Larsson & Co, Eskilstuna,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
527
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Långpipor, 4 st, keramik och trä med tagelmontage, 1800-tal,
536
Långpipor, 4 st, keramik och trä med tagelmontage, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
541
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Konfektburkar, 2 st, litograferad plåt med glaslock,
549
Konfektburkar, 2 st, litograferad plåt med glaslock,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
565
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
566
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,
567
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
570
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
572
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000 C,
577
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000 C,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 3000, medföljer originalkartong
578
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 3000, medföljer originalkartong
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen,  medföljer originalask
579
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, medföljer originalask
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.