Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Closed
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
323
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär olja, komposition,
325
Okänd konstnär olja, komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
326
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Boêthius, Lars, olja, landskap,
328
Boêthius, Lars, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Janson, Knut, olja, "Halland,",
329
Janson, Knut, olja, "Halland,",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Frieberg, Ryno, olja, sittande akt - porträtt av konstnärens hustru Beth Zeeh,
330
Frieberg, Ryno, olja, sittande akt - porträtt av konstnärens hustru Beth Zeeh,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Zeeh, Beth, olja, Olivlunden,
331
Zeeh, Beth, olja, Olivlunden,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
334
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
335
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
336
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Andersson, Ragnar, oljemålningar, 5 st, kustpartier,
340
Andersson, Ragnar, oljemålningar, 5 st, kustpartier,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Campbell, Claes-Erik (Classe), olja, Brahehus slottsruin,
341
Campbell, Claes-Erik (Classe), olja, Brahehus slottsruin,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
342
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
344
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
345
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
346
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
350
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
355
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
356
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
368
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, hus i landskap,
378
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, hus i landskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
379
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
380
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
381
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", framtagen för mappen 1967-68, färgvariant,
383
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", framtagen för mappen 1967-68, färgvariant,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Rosor i skyn",
384
Olson, Axel, färglito, "Rosor i skyn",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild",
385
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild",
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Persson, Ove, gouache, kubistiskt stilleneben,
386
Persson, Ove, gouache, kubistiskt stilleneben,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Oppenheimer, Johnny, gouache, "Gamla moskén i Jaffa - Israel",
387
Oppenheimer, Johnny, gouache, "Gamla moskén i Jaffa - Israel",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, tusch, galopperande häst,
388
Okänd konstnär, tusch, galopperande häst,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
391
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
408
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, stadsbild,
409
Okänd konstnär, olja, stadsbild,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Verde, Vincent, olja, komposition,
411
Verde, Vincent, olja, komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dreffler, Hans, olja, näckrosor,
412
Dreffler, Hans, olja, näckrosor,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Seligmann, Johann Georg, kopparstick, handkolorerat,
418
Seligmann, Johann Georg, kopparstick, handkolorerat,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
421
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, personer på bänk.
423
Okänd konstnär, olja, personer på bänk.
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
424
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krüger, Einar, olja, motiv från Härjedalen,
425
Krüger, Einar, olja, motiv från Härjedalen,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kolb, Alois, etsning, paradiset, signerad,
453
Kolb, Alois, etsning, paradiset, signerad,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Domergue, Jean-Gabriel, torrnål och pochoir, "Madame Berthe Galezowska",
454
Domergue, Jean-Gabriel, torrnål och pochoir, "Madame Berthe Galezowska",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ejsing, Jörgen, olja, insjölandskap,
455
Ejsing, Jörgen, olja, insjölandskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, gouache, landskap med kapell,
456
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, gouache, landskap med kapell,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Pyk, Madeleine, olja, konstnärinnan i sin ateljé,
464
Pyk, Madeleine, olja, konstnärinnan i sin ateljé,
Final bid16,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, komposition,
467
Okänd konstnär, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
468
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bell, Ingrid, färglito, stående akt,
470
Bell, Ingrid, färglito, stående akt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.