Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
175
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Johansson, Sven, olja, stilleben,
177
Johansson, Sven, olja, stilleben,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jolin, Einar, färglito, "Dans på Skansen",
178
Jolin, Einar, färglito, "Dans på Skansen",
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Olson, Axel, offset, "Händer i skyn",
184
Olson, Axel, offset, "Händer i skyn",
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Dalin, Rolf, olja på metall (?), landskap,
185
Dalin, Rolf, olja på metall (?), landskap,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Rune, färglito, knölsvanar,
191
Johansson, Rune, färglito, knölsvanar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Norrman, Lars, färglito, sydamerikansk stadsbild,
192
Norrman, Lars, färglito, sydamerikansk stadsbild,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
193
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Onsberg, Ulf, färglito, träd i dimma,
194
Onsberg, Ulf, färglito, träd i dimma,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografi, komposition,
195
Olson, Axel efter honom, färglitografi, komposition,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
198
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben,
202
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, flanörer,
203
Okänd konstnär, olja, flanörer,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
211
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn,
213
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,
214
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
216
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kölare, Nils, färgserigrafi på pappannå, komposition,
253
Kölare, Nils, färgserigrafi på pappannå, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
255
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
258
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
267
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kunt, Ernö, etsning, "Behavazott falu",
268
Kunt, Ernö, etsning, "Behavazott falu",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Reumert, Niels, färglito, komposition,
269
Reumert, Niels, färglito, komposition,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd ungersk (?) konstnär, färglito, "Madonna"
271
Okänd ungersk (?) konstnär, färglito, "Madonna"
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
277
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",
278
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ericson, Elsa, tuschlavering, komposition med personer,
279
Ericson, Elsa, tuschlavering, komposition med personer,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
280
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Brandt, Carl, pastell, marin,
281
Brandt, Carl, pastell, marin,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, färglito, "Dödsfällan", utförd 1970,
284
Erixson, Sven X:et, färglito, "Dödsfällan", utförd 1970,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Cronqvist, Per, färglito, stup,
285
Cronqvist, Per, färglito, stup,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stenqvist, Nils G, färgetsning, "Cell", ur 1974 års mapp från Föreningen för Grafisk Konst,
286
Stenqvist, Nils G, färgetsning, "Cell", ur 1974 års mapp från Föreningen för Grafisk Konst,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Simon, Josef, olja, komposition,
288
Simon, Josef, olja, komposition,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
291
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
292
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
293
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
294
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
295
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
296
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
301
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Persson, Ove, olja, bondauktion,
302
Persson, Ove, olja, bondauktion,
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Norrman, Lars, olja, Harlekin
303
Norrman, Lars, olja, Harlekin
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Oppenheimer, Johnny, olja, Vanitas,
304
Oppenheimer, Johnny, olja, Vanitas,
Final bid2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire),
309
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire),
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
313
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd",
314
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap,
321
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Wärff, Göran, pastell, komposition,
322
Wärff, Göran, pastell, komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.