Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Closed
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
479
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
483
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
485
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
491
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
493
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
495
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
507
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
508
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
511
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
512
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
516
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
517
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
518
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
519
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
520
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
521
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Landin, Bengt, färglito, "Mästarmöte",
525
Landin, Bengt, färglito, "Mästarmöte",
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
526
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
528
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
529
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
530
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
531
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
Final bid200 SEK
Est300 - 500 SEK
Closed
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
532
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
533
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
534
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wahlberg, Ulf, färglito, skogsstig
537
Wahlberg, Ulf, färglito, skogsstig
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
545
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
546
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
547
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer,
548
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751,
555
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft,
557
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
558
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lodström, Georg, olja, bergparti,
559
Lodström, Georg, olja, bergparti,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)
560
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap,
561
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
568
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
569
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
571
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
573
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
574
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, motiv från Montfort L'Amaury, Frankrike,
583
Wallin, Ellis, olja, motiv från Montfort L'Amaury, Frankrike,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Svensson, Gunnar, olja, "Fiol o blommor",
584
Svensson, Gunnar, olja, "Fiol o blommor",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
585
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Plewe, Eduard, olja, stilleben med blommor,
589
Plewe, Eduard, olja, stilleben med blommor,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Eleanor Rigby",
592
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Eleanor Rigby",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Space Mirror",
594
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Space Mirror",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
604
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.