Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
607
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
610
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
612
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljusstakar, 5 st, mässing, 1700-1800-tal,
613
Ljusstakar, 5 st, mässing, 1700-1800-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Golfbag, Titleist, medföljer 12 golfklubbor,
614
Golfbag, Titleist, medföljer 12 golfklubbor,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Golfbag Jones Sports & Co, medföljer 14 klubbor,
615
Golfbag Jones Sports & Co, medföljer 14 klubbor,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Golfbag, Ogio Sports, medföljer 13 klubbor,
616
Golfbag, Ogio Sports, medföljer 13 klubbor,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Golfbag, Tommy Armour, medföljer 6 klubbor,
617
Golfbag, Tommy Armour, medföljer 6 klubbor,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Golfbag, Callaway, medföljer vagn Titleist samt 3 klubbor,
618
Golfbag, Callaway, medföljer vagn Titleist samt 3 klubbor,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
622
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
624
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Cayouette, Francis för IKEA, bokhylla, svartlackerat trä,
630
Cayouette, Francis för IKEA, bokhylla, svartlackerat trä,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
633
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
634
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
640
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
647
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
650
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
656
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
659
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
660
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
663
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Dalahästar, 3 st, skuret och bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,
664
Dalahästar, 3 st, skuret och bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
671
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Krus, saltglaserat stengods med tennlock, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av personer, vinrankor mm,
673
Krus, saltglaserat stengods med tennlock, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av personer, vinrankor mm,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordssurtout, nysilver med 4 glasflaskor, nysilver och glas,
686
Bordssurtout, nysilver med 4 glasflaskor, nysilver och glas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
689
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
690
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
694
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
695
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
696
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Lockskål, så kallad ägghöna, delvis bemålat bisquit, sekelskiftet 1900,
699
Lockskål, så kallad ägghöna, delvis bemålat bisquit, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Getingfångare med propp, glas,
707
Getingfångare med propp, glas,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.