Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Okänd designer för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä,
327
Okänd designer för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
329
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lås smide, 17-1800-tal,
339
Lås smide, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
340
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
341
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stereo, kassettdäck Kenwood, receiver Tecknichs, CD-spelare Nakamichi,
346
Stereo, kassettdäck Kenwood, receiver Tecknichs, CD-spelare Nakamichi,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gyllenläder, präglad, förgylld och bemålad kohud,
354
Gyllenläder, präglad, förgylld och bemålad kohud,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Docka, Skipper,
356
Docka, Skipper,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Tidtagareur, "Kronometer",
357
Tidtagareur, "Kronometer",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
360
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
369
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
371
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
386
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Cykel, GT Outpost, 21 vxl,
402
Cykel, GT Outpost, 21 vxl,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Chase, USA, bricka med sockerskål och gräddkanna, krom och bakelit, art déco
403
Okänd designer för Chase, USA, bricka med sockerskål och gräddkanna, krom och bakelit, art déco
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
407
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
413
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
416
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
417
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
424
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
442
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
446
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
452
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
462
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
478
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mary Quant, regnponcho, PVC,
481
Mary Quant, regnponcho, PVC,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
491
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
496
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision 9000, motorstativ, VHS,
501
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision 9000, motorstativ, VHS,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
502
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
503
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
504
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD- samt kasettbandspelare, MPAV 9000
509
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD- samt kasettbandspelare, MPAV 9000
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom,  2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
517
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom, 2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
524
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
526
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skeppsljusstake, mässing, medföljer sk stumpastake Jämtslöjd WB, mässing
531
Skeppsljusstake, mässing, medföljer sk stumpastake Jämtslöjd WB, mässing
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, mässing,
553
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, mässing,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, blomsterpallar, 1 par, teak,
558
Okänd designer, 1950-60-tal, blomsterpallar, 1 par, teak,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti smycken och bijouterier,
560
Parti smycken och bijouterier,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti medaljer mm,
561
Parti medaljer mm,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
562
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
565
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period,
569
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kaminur med barometer och termometer, skuren ek, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
570
Kaminur med barometer och termometer, skuren ek, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
574
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stereo, Retro-Line, i form av trattgrammofon,
590
Stereo, Retro-Line, i form av trattgrammofon,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
595
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.