Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Campbell, Claes-Erik (Classe), olja, Brahehus slottsruin,
274
Campbell, Claes-Erik (Classe), olja, Brahehus slottsruin,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wärff, Göran, pastell, komposition,
276
Wärff, Göran, pastell, komposition,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Berndtsson, Bertil, olja, landskap,
281
Berndtsson, Bertil, olja, landskap,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
282
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
With, Eric, pastell, motiv från Göteborgs hamn,
283
With, Eric, pastell, motiv från Göteborgs hamn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
284
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Höglund, Erik, akvarell, kustparti,
285
Höglund, Erik, akvarell, kustparti,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mason, Mats, olja, familj på strand,
289
Mason, Mats, olja, familj på strand,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
290
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Landin, Bengt, färglito, tupp och rävar,
293
Landin, Bengt, färglito, tupp och rävar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
294
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
295
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
298
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Nordström, Andreas, färgetsning, "Grundform 3, cirkel",
301
Nordström, Andreas, färgetsning, "Grundform 3, cirkel",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
305
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
307
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
316
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skutezky, Dominic (Döme), olja, konstnärsateljé
324
Skutezky, Dominic (Döme), olja, konstnärsateljé
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Stoopendahl, Georg, tuschteckningar, 2 st, hästar, signerade
325
Stoopendahl, Georg, tuschteckningar, 2 st, hästar, signerade
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
326
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Van Delfft, Wilhelm efter Miereveld, Michiel Janszoon van, kopparstick, "Gustav II Adolf"
328
Van Delfft, Wilhelm efter Miereveld, Michiel Janszoon van, kopparstick, "Gustav II Adolf"
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
331
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
332
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, hus i landskap,
333
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, hus i landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
334
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Norsbo, Hans, etsning, "Renstjernasgatan" (Sista Styverns trappor),
335
Norsbo, Hans, etsning, "Renstjernasgatan" (Sista Styverns trappor),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
337
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
338
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
342
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, tusch, galopperande häst,
344
Okänd konstnär, tusch, galopperande häst,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Dreffler, Hans, olja, näckrosor,
345
Dreffler, Hans, olja, näckrosor,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
348
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
350
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Verde, Vincent, olja, komposition,
351
Verde, Vincent, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, stadsbild,
352
Okänd konstnär, olja, stadsbild,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, personer på bänk.
353
Okänd konstnär, olja, personer på bänk.
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
359
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
361
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
363
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kolb, Alois, etsning, paradiset, signerad,
364
Kolb, Alois, etsning, paradiset, signerad,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Domergue, Jean-Gabriel, torrnål och pochoir, "Madame Berthe Galezowska",
365
Domergue, Jean-Gabriel, torrnål och pochoir, "Madame Berthe Galezowska",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ejsing, Jörgen, olja, insjölandskap,
366
Ejsing, Jörgen, olja, insjölandskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, gouache, landskap med kapell,
367
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, gouache, landskap med kapell,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Netterblad, Per Olof, akvarell,
370
Netterblad, Per Olof, akvarell,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
372
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, komposition,
373
Okänd konstnär, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Werner, Bent, relief, akryl på stuck (?), komposition,
374
Werner, Bent, relief, akryl på stuck (?), komposition,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bell, Ingrid, färglito, stående akt,
375
Bell, Ingrid, färglito, stående akt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.