Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Say, William efter Harlow Georg Henry, mezzotint och linjeetsning, "The Misses Sharp", utförd 1812,
159
Say, William efter Harlow Georg Henry, mezzotint och linjeetsning, "The Misses Sharp", utförd 1812,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
160
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
161
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Papart, Max, färglito, komposition,
162
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
163
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
170
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
Final bid1,700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
183
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
190
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
191
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
192
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
193
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hansen, Birger Th, olja, figurkomposition,
199
Hansen, Birger Th, olja, figurkomposition,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen,
201
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
209
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, blyerts och pastell, vilande kvinna,
210
Olson, Axel, blyerts och pastell, vilande kvinna,
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
211
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Persson, Ragnar "RP", färglito, Kristina, handkolorerad
212
Persson, Ragnar "RP", färglito, Kristina, handkolorerad
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Evigheten", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
213
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Evigheten", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Kärlekens Labyrint II", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
214
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Kärlekens Labyrint II", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "I Evighet", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
215
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "I Evighet", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
219
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lamrin, Britta, olja, Kungsträdgården med slottet i fonden,
222
Lamrin, Britta, olja, Kungsträdgården med slottet i fonden,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hafström, Tomas, litografier, 3 st, motiv med personer, signerade och numrerade
224
Hafström, Tomas, litografier, 3 st, motiv med personer, signerade och numrerade
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hjortzberg, Olle, olja, "Liknelsen om fikonträdet",
226
Hjortzberg, Olle, olja, "Liknelsen om fikonträdet",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Williams, A, 1800-tal, olja, "A Winters Eve, view in Hants" (Hampshire),
227
Williams, A, 1800-tal, olja, "A Winters Eve, view in Hants" (Hampshire),
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire),
228
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire),
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
232
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
233
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
234
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Final bid1,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
235
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap,
239
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Blomquist, Uno, olja, självporträtt,
241
Blomquist, Uno, olja, självporträtt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Blomquist, Uno, olja, komposition med kvinnor,
242
Blomquist, Uno, olja, komposition med kvinnor,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Blomquist, Uno, olja, stilleben,
243
Blomquist, Uno, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok, Dahlberg, Erik, "Suecia Antiqua et Hodierna" med förklarande textdel, sammanbunden med Burman, Georg von & Fischer Abraham, "Prospecter...."
245
Bok, Dahlberg, Erik, "Suecia Antiqua et Hodierna" med förklarande textdel, sammanbunden med Burman, Georg von & Fischer Abraham, "Prospecter...."
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Péczely, Antal (Anton), olja, trädgård med handarbetande kvinnor,
250
Péczely, Antal (Anton), olja, trädgård med handarbetande kvinnor,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Chagall, Marc, etsning och akvatint, "l'Horloge" 1956,
251
Chagall, Marc, etsning och akvatint, "l'Horloge" 1956,
Final bid32,000 SEK
Est30,000 - 32,000 SEK
Closed
Albertinelli, Mariotto, efter honom, olja, 1800-tal, Visitation (Jungfru Marias besök hos Elisabeth),
252
Albertinelli, Mariotto, efter honom, olja, 1800-tal, Visitation (Jungfru Marias besök hos Elisabeth),
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, "Landskap, Limfjorden",
253
Agnell, Olle, olja, "Landskap, Limfjorden",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, "Interiör från ålderdomshem",
254
Agnell, Olle, olja, "Interiör från ålderdomshem",
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
255
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30",
257
Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jonn, Erika, olja, Båstad
260
Jonn, Erika, olja, Båstad
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär olja, komposition,
261
Okänd konstnär olja, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
265
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
267
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
268
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2,
269
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.