EN
Loading...
Januariauktion
Visning:
Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
159
Say, William efter Harlow Georg Henry, mezzotint och linjeetsning, "The Misses Sharp", utförd 1812,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
160
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
161
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
162
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
163
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
170
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
Final bid1,700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
183
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
190
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
191
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
192
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
193
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
199
Hansen, Birger Th, olja, figurkomposition,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
201
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
209
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
210
Olson, Axel, blyerts och pastell, vilande kvinna,
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
211
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
212
Persson, Ragnar "RP", färglito, Kristina, handkolorerad
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
213
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Evigheten", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
214
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Kärlekens Labyrint II", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
215
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "I Evighet", ur serien "Kärlekens Labyrint", ed Fata Morgana,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
219
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
222
Lamrin, Britta, olja, Kungsträdgården med slottet i fonden,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
224
Hafström, Tomas, litografier, 3 st, motiv med personer, signerade och numrerade
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
226
Hjortzberg, Olle, olja, "Liknelsen om fikonträdet",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
227
Williams, A, 1800-tal, olja, "A Winters Eve, view in Hants" (Hampshire),
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
228
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire),
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
232
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
233
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
234
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Final bid1,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
235
Wahlberg, Ulf, färglito, bilskrot,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
239
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
241
Blomquist, Uno, olja, självporträtt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
242
Blomquist, Uno, olja, komposition med kvinnor,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
243
Blomquist, Uno, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
245
Bok, Dahlberg, Erik, "Suecia Antiqua et Hodierna" med förklarande textdel, sammanbunden med Burman, Georg von & Fischer Abraham, "Prospecter...."
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
250
Péczely, Antal (Anton), olja, trädgård med handarbetande kvinnor,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
251
Chagall, Marc, etsning och akvatint, "l'Horloge" 1956,
Final bid32,000 SEK
Est30,000 - 32,000 SEK
252
Albertinelli, Mariotto, efter honom, olja, 1800-tal, Visitation (Jungfru Marias besök hos Elisabeth),
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
253
Agnell, Olle, olja, "Landskap, Limfjorden",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
254
Agnell, Olle, olja, "Interiör från ålderdomshem",
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
255
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
257
Rodhe, Lennart, färglito, "Utanför vägen", ur mappen "Lito 30",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
260
Jonn, Erika, olja, Båstad
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
261
Okänd konstnär olja, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
265
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
267
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
268
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
269
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistlar nr 2,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.