Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
379
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt,
380
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Petersen, Sören Henrik, akvatint och linjeetsning, "Pompeji",
381
Petersen, Sören Henrik, akvatint och linjeetsning, "Pompeji",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
382
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bodenehr, Gabriel, kopparstick, delvis handkolorerat, "Monte Trinita oder Der Berg zur Heyl: Dreyfaltigkeit zu Gaeta",
383
Bodenehr, Gabriel, kopparstick, delvis handkolorerat, "Monte Trinita oder Der Berg zur Heyl: Dreyfaltigkeit zu Gaeta",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
384
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Johansson, Nette, etsning, hundar,
385
Johansson, Nette, etsning, hundar,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
387
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
393
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
396
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
397
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
404
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
406
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
408
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
415
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
418
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Törning, Erik, olja, landskap,
419
Törning, Erik, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
420
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
425
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
426
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
427
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
428
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, offset, Sökaren alltid på väg
433
Olson, Erik, offset, Sökaren alltid på väg
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
437
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
438
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
439
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
440
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
441
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
444
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
445
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hansen, Roald, olja, kvinnoporträtt,
447
Hansen, Roald, olja, kvinnoporträtt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
448
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
449
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
450
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
451
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
453
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Simony Jensen, Olaf, olja, brevskrivande kvinna,
454
Simony Jensen, Olaf, olja, brevskrivande kvinna,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
455
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
456
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
457
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
458
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
459
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
460
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
Final bid150 SEK
Est300 - 500 SEK
Closed
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
461
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
463
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
464
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
465
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
467
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.